Kvóty i evropský prokurátor. Jourová představila priority ve funkci komisařky

Praha Prosazení směrnice pro umístění žen v dozorčích radách firem, které obchodují na burze, nebo zahájení činnosti evropského prokurátora. Takové jsou priority nové eurokomisařky pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věry Jourové. S českou vládou se chce scházet každé tři měsíce. Uvedla to na dnešní tiskové konferenci. Ve funkci eurokomisařky je šest týdnů.

„Když jsem dostala nominaci na evropskou komisařku, tak jsem mezi jinými vyjádřila plán zlepšit informovanost v ČR o evropských záležitostech, snažím se tak činit i touto první tiskovkou, která by měla být první z řady, a mám v plánu pokračovat,“ uvedla na začátek tiskové konference evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

Priority eurokomisařky: Evropský prokurátor, ale i reforma ochrany dat

Mezi její priority ve funci eurokomisařky patří prosazení směrnice pro umístění žen v dozorčích radách firem, které obchodují na burze. Návrh na zavedení kvót předloni v Evropské komisi prosadila tehdejší eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová a „zdědila“ ho teď Jourová. Podle záměru měli muži či ženy v dozorčích a správních radách velkých firem, jejichž akcie se obchodují na burze, obsadit nejméně 40 procent křesel. Stanovenou hranici by měly státní podniky dosáhnout v roce 2018, soukromé o dva roky později. V EU by se opatření nejspíš dotkla asi 5 000 firem, v Česku podle Jourové sedmi až osmi. „Kromě toho, že je ekonomické mít dobrý mix (pohlaví v radách), je na pováženou, že při 55procentním zastoupení žen ve společnosti máme šest procent zastoupení v dozorčích radách. Speciálně v Česku je to číslo hodně nízké,“ uvedla.

Za důležité Jourová považuje i zahájení činnosti evropského prokurátora pro potírání trestných činů poškozujících finanční zájmy EU. Zaměřoval by se na korupční trestné činy, podvody na dotacích atd. Eurokomisařka bude tlačit i na to, aby se v rámci EU sjednotil výklad, co je trestný čin. K vytvoření institutu evropského prokurátora má výhrady mimo jiné senát. Jourová se pro institut prokurátora bude snažit u české vlády najít podporu. „Panuje obava, že Evropa chce vstupovat do sféry trestních řízení v členských zemích, ale my nechceme měnit, jak je to nastaveno. Vychází se z tradic, zvyklostí. Chceme nad to nastavit efektivní model fungování evropského prokurátora a neztratit přitom hlavní účel – aby si Evropa lépe hlídala peníze,“ uvedla Jourová v Interview ČT24.

Chystá se také předložit nový návrh na sjednocení podmínek pro mateřskou dovolenou, který má podle ní více odpovídat současné situaci v EU a lépe zohlednit potřebu propojení matek a otců na trh práce. Zaměří se i na ochranu dat, poslední legislativa je z roku 1995. „Přála bych si, abychom reformu schválili v dalším půlroce. Je jí velmi zapotřebí,“ uvedla.

EK tlačí na větší transparentnost

Evropská komise v novém složení funguje od začátku listopadu (více ZDE). „Zkoušíme novou strukturu komise, resp. fungování v projektových týmech,“ uvedla Jourová. Šéf EK Jean-Claude Juncker už v létě avizoval, že se jeho komise bude zaměřovat na několik významných priorit, že budeme chtít řešit velké věci a neřešit věci podružné, uvedla Jourová. Podle ní EK přijala velmi přísná pravidla pro transparentnost: „Hlásíme a registrujeme všechny, s nimiž jednáme,“ uvedla. „Myslím si, že to může přispět ke zvýšení důvěry v Evropskou komisi. (…) Mně osobně tlak na větší transparentnost vyhovuje, nedělá mi problém v takovémto režimu pracovat,“ dodala.

V nové komisi je devět žen, což je stejný počet jako v předchozí komisi pod vedením předsedy Josého Barrosa. Česko zastupuje exministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která má na starosti zajišťování rovnosti pohlaví, spravedlnost a ochranu spotřebitele.

Video TK Věry Jourové: S vládou se sejde každé tři měsíce
video

TK Věry Jourové: S vládou se sejde každé tři měsíce

TK Věry Jourové: S vládou se sejde každé tři měsíce

Interview ČT24: Věra Jourová o kvótách a evropském prokurátorovi