Hotovost za kovy už dlouho výkupny vyplácet nebudou

Praha – Od ledna 2015 se měly kovy vykupovat už pouze bezhotovostně, novinka se ale odkládá. Ministerstvo životního prostředí zatím nedokončilo příslušnou vyhlášku. Úprava, podle které lidé už ve sběrně za kov nedostanou peníze na ruku, chce zbavit zloděje kovů hlavní motivace. Co ale od Nového roku platit začne, je povinnost obcí zajistit třídění kovů.

Video Výkup kovů čekají změny
video

Výkup kovů čekají změny

Některé obce už kovy na sběrném dvoře nebo v kontejnerech třídí, nyní ale povinnost dopadne na všechny. A zatímco ve výkupnách surovin dostanou lidi za staré železo hotovost i nadále, na sběrný dvůr ho mají nosit zadarmo. „Připadá nám, že se krádežím nezabrání. Naopak přibude další místo, kde se kovy budou krást,“ soudí předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek (ODS).

Vyhláška, která zavede ve sběrnách surovin bezhotovostní výkup, teprve vzniká. Zatím úřady nemají jasno, jakou formou v budoucnu dostanou lidé za kovy zaplaceno. „Jedna z možností je platba na účet, anebo by to byla forma složenky. Tato diskuze je ještě vedena,“ přiblížil zvažované varianty ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart.

Jisté už nyní je, že obce musí nově vedle skla, papíru, plastů a bioodpadu zajistit i třídění kovů - především plechovek nebo konzerv. Dan Jiránek předpokládá, že většina obcí kovy nebude sbírat do kontejnerů. Nevidí v tom totiž žádný smysl, pouze zvýšení nákladů. „Většina obcí řekne, že kovy přebírá ve sběrných dvorech, kam to nikdo neodnese, takže s tím náklady budou nulové,“ tvrdí Jiránek.