Přemysl Sobotka končí v Senátu. Po dvaceti letech

Liberecký kraj bude v Senátu poprvé zastupovat někdo jiný než Přemysl Sobotka. Politik z ODS byl členem horní parlamentní komory nepřetržitě od jejího vzniku v roce 1996. Letos už do Senátu nekandidoval, uspěl ale v krajských volbách.

Sobotka vedl horní komoru parlamentu v letech 2004–2010 a ve všech zbývajících obdobích byl místopředsedou. Teď s vysokou politikou končí. „Já osobně se musím vrátit k té původní profesi, tedy medicíně. Zdravotnictví na kraji, které je dlouhodobě neřešené, je pro mě velké téma,“ uvedl k tomu končící senátor. 

Sobotka absolvoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy a od konce šedesátých let pracoval jako lékař v nemocnici v Liberci. Od roku 1970 působil na rentgenologii, v letech 1991 až 2000 byl jejím primářem. 

Před rokem 1989 nebyl členem žádné politické strany, po listopadu 1989 působil v Občanském fóru a v roce 1991 vstoupil do ODS. V devadesátých letech působil také jako městský zastupitel a radní a v roce 2013 kandidoval na prezidenta. V Senátu končí po dvaceti letech. 

V posledním období byl s některými věcmi v politice nespokojený. „Bohužel se tam přinesl prvek, který nechápu, a to je to, že někteří začali dělat politiku s nenávistí a hlavně nedodržují sliby“, postěžoval si.

3 minuty
Události: Přemysl Sobotka po dvaceti letech opouští Senát
Zdroj: ČT24

Sobotka bývá někdy kritizován, že je jako politik málo výrazný a příliš se neprojevuje. V minulosti se ale několikrát projevil velmi výrazně. Například v posledních měsících vlády Jiřího Paroubka (ČSSD) se dostal do kontroverze s některými jeho ministry, třeba s tehdejším šéfem resortu zdravotnictví Davidem Rathem.

V březnu 2010 se zase dostal do ostrého sporu s tehdejším předsedou ODS a premiérem Mirkem Topolánkem. Jako první jej tehdy veřejně vyzval, aby kvůli svým kontroverzním výrokům o církvi, homosexuálech a Židech zvážil rezignaci. 

Po vypršení mandátu senátora Sobotka politiku zcela neopustí. Úšpěšně totiž kandidoval do krajského zastupitelstva, když získal jeden ze čtyř mandátů pro ODS na Liberecku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Volby

Občas to bez kumulace funkcí nejde, říká Havlíček

„Můžeme získat až sedm nebo osm hejtmanských postů, samozřejmě ještě dochází k finálním jednáním, ale nevypadá to špatně,“ řekl v Interview ČT24 místopředseda ANO Karel Havlíček. Hnutí se podle něj chce ideálně vyhnout kumulaci funkcí, ale přiznává, že to ve všech případech nebude možné. Pokud se ANO dostane do vedení Středočeského kraje, je připraven nastoupit do zastupitelstva, předeslal. Ve volbách získal dvanáct tisíc preferenčních hlasů. „Hejtmanem být nechci, voliči tohle vědí a chtěli mi jen vyjádřit podporu,“ myslí si Havlíček.
24. 9. 2024

Délka rozhodování o volebním zákonu nevrhá na Ústavní soud nejlepší světlo, připustil Rychetský

Politické strany začínají vymýšlet varianty nového volebního zákona. Ústavní soud zrušil část pravidel. Volby do sněmovny přitom budou už za osm měsíců. Rozhodnutí Ústavního soudu ostře zkritizoval premiér i ministryně spravedlnosti. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský připustil, že rozhodování ohledně volebního zákona trvalo dlouho a může to vrhat negativní pohled na fungování instituce, přesto za verdiktem stojí. Rychetský byl hostem Interview ČT24.
4. 2. 2021Aktualizováno4. 2. 2021

Podpora kultury zaspala, kritizuje vládu Němcová. Situace je pro nás novum, hájí se Zaorálek

Státní podpora uměleckých oborů, které zasáhly dopady koronavirové pandemie, je nedostatečná, byrokratizovaná a pomalá. V Událostech, komentářích to prohlásila senátorka Miroslava Němcová (ODS). Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se hájí, že se resort takto zabývá komerční kulturou vůbec poprvé – a že bylo potřeba zohlednit unijní podmínky.
22. 12. 2020

Podepsáno. Zlínskému kraji bude vládnout ANO s Piráty, ODS a ČSSD. Hejtmanem bude Holiš

Zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD podepsali v pátek ve Zlínském kraji koaliční smlouvu. Novým zlínským hejtmanem bude Radim Holiš, krajský volební lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Koalice bude mít v krajském zastupitelstvu 24 z celkových 45 mandátů. V radě obsadí ANO tři křesla, další tři budou mít Piráti, dvě ODS a jedno ČSSD. Počet náměstků podle Holiše vzroste z dosavadních tří na pět.
16. 10. 2020

Na Pelhřimovsku zvítězil Chalupský za Svobodné. Porazil dlouholetého senátora Štěcha

Novým senátorem volebního obvodu Pelhřimov je podnikatel Jaroslav Chalupský (za Svobodné). Získal 52 procent hlasů, a porazil tak svého protikandidáta, místopředsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD), kterého volilo necelých 48 procent voličů. Volební účast ve druhém kole nepřesáhla 15 procent.
10. 10. 2020

Novým senátorem v Lounech je lékař a rakovnický radní Ivo Trešl, porazil Vladimíra Drápala

Ve druhém kole senátních voleb v obvodu Louny zvítězil Ivo Trešl (za STAN). Lékař a rakovnický radní, který vyhrál i první kolo, získal v tom druhém 58,39 procenta hlasů. Jeho protikandidát Vladimír Drápal (za ODS) obdržel přes čtyřicet procent. Volební účast v druhém kole dosáhla na Lounsku necelých 15 procent.
10. 10. 2020

Senátorem za obvod Hradec Králové bude právník Jan Holásek, porazil lékaře Maška

Křeslo v horní komoře Parlamentu získal v obvodu Hradec Králové se 70,23 procenta hlasů Jan Holásek (nestr. za HDK+TOP+SE+Z+LE). S výrazným náskokem tak porazil svého soupeře Jiřího Maška (ANO). Ten ve druhém kole získal téměř třicet procent hlasů. Volební účast v tomto regionu byla 20,31 procenta.
10. 10. 2020

Senátorem za obvod Znojmo bude Tomáš Třetina. Ve druhém kole porazil Jana Groise

Senátorem ve volebním obvodu Znojmo bude Tomáš Třetina (TOP 09), který získal 54,57 procenta hlasů. Vyplývá to z údajú ČSÚ. Druhý Jan Grois (ČSSD, za SOM) dostal 45,42 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 20,67 procenta voličů, o týden dříve hlasovalo 41,74 procenta.
10. 10. 2020Aktualizováno10. 10. 2020
Načítání...