Žraloka lákají třeba blyštivé šperky. Odradit ho může rána do čumáku

Žraločí útoky jsou zcela výjimečné a statisticky nepravděpodobné. Například ve Spojených státech je třicetkrát pravděpodobnější, že člověka zabije blesk než žralok. Kdo se i přesto žraloka bojí, neměl by plavat sám, lézt do vody, pokud krvácí, nebo oblékat blyštivé plavky či šperky. Ani po napadení nemusí být s plavcem konec, žraloka může odradit ránou do čumáku.

V egyptském letovisku Marsá Alam u Rudého moře zemřel český turista na následky zranění, která mu způsobil žralok. Zatím se neví, jaký druh ho napadl. 

Český turista není jedinou obětí žraloka v Egyptě. Země je v pořadí 12. na světě, kde tito mořští predátoři na lidi útočí nejčastěji. Za posledních 15 let u tamního pobřeží napadli celkem devět lidí, z toho více než polovinu na začátku prosince 2010.

Tragická série útoků se tehdy odehrála v oblíbeném turistickém letovisku Šarm aš-Šajch. Prvního prosince 2010 žralok vážně zranil tři ruské a jednoho ukrajinského plavce. O čtyři dny později pak po žraločím útoku zemřela sedmdesátiletá německá turistka, kterou zvíře napadlo asi 20 metrů od břehu, když se potápěla se šnorchlem.

Kde v okolních mořích žraloci nejčastěji útočí
Zdroj: ČT24

Podle odborníků tehdy nejpravděpodobněji útočili dva dravci: žralok mako a žralok dlouhoploutvý. Místní úřady kvůli neštěstí uzavřely pláže v okolí na víc než týden. Lidé pochytali a zabili desítky žraloků a vláda vydala nová pravidla, která zakázala krmení žraloků a plavání v některých oblastech.

Během vyšetřování se vynořilo několik teorií, které měly útoky objasnit. Podle jedné z nich žraloci připluli k pobřeží kvůli nedostatku potravy způsobenému nadměrným rybolovem. Další spekulace hovořily o tom, že je neobvykle blízko k pobřeží přivedlo skopové maso, které se mělo do moře dostat během islámského Svátku oběti. Dále se objevilo podezření, že maso házely do vody posádky výletních lodí. Ty údajně chtěly žraloky přilákat kvůli turistům, kteří se s nimi rádi fotili.

Kdy a kde žralok útočí

Každoročně se po celé Zemi odehraje přibližně sedmdesát až sto útoků žraloků na člověka, z nich je zřejmě pět až patnáct smrtelných. Tato čísla však nejsou úplně spolehlivá, protože zejména o smrtících útocích žraloků v méně rozvinutých zemích se nikdy nikdo nedozví. Vědci, kteří se tomuto fenoménu věnují, přiznávají, že jejich čísla mohou být zcela zkreslená.

V minulosti žraloci zřejmě zabili více lidí. Především proto, že neexistovaly rychlé záchranky ani léky proti vykrvácení. I když smrtelných útoků je dnes méně, celkem jich mírně přibývá. Podle expertů za to nemůže zvyšující se agresivita žraloků, ale přibývání lidí a jejich volného času, který stráví koupáním v moři.

Většina žraločích útoků na lidi se odehrává ve velmi mělké vodě, typicky na mělčině nebo mezi dvěma pruhy písku, které tvoří mělčinu. Od roku 1907 se 91 % všech útoků na lidi odehrálo v oblasti do dvou metrů pod hladinou. Většina útoků se děje do 30 metrů od břehu. Právě tam mohou žraloci během odlivu uvíznout. Na hraně těchto míst a hlubiny se také shromažďují, když pátrají po kořisti. Na těchto místech totiž žije nejvíce tvorů, jimiž se žraloci primárně živí.

Tři druhy žraločích útoků

Experti se shodují, že nevyprovokované žraločí útoky se dají rozdělit na tři druhy. Tím prvním a zdaleka nejčastějším jsou „přepadení“. Tak zní přezdívka pro útoky, kdy si žralok jen ukousne z plavce nebo surfaře kus masa a pak se k němu už nikdy nevrátí. V těchto případech se žralok nejspíš špatně zorientuje ve vodě a musí se rychle rozhodnout, zda zaútočí, nebo ne. Člověka si vybere omylem. To se nejčastěji děje na místech, kde je větší množství lidí, typicky u pláží.

Lidé mohou v takových případech, zejména je-li zhoršená viditelnost, žraloky vyprovokovat například příliš pestrým oblečením, blýskavými šperky nebo příliš kontrastním opálením. Žralok si velmi rychle uvědomí, že člověk je příliš velká kořist a už se neodváží k němu vrátit. I jedno takové kousnutí však může způsobit smrt.

Druhý a třetí typ útoku je typický pro hlubší vody poblíž mělčin. Jsou mnohem nebezpečnější v tom, že žralok se v tomto případě ke své kořisti vrací. Často začínají tím, co všichni dobře znají z filmů. Žralok několikrát člověka obepluje, dobře si ho prohlédne a teprve pak útočí. Tyto dva typy se liší tím, že při prvním zaútočí bez varování, při druhém žralok do člověka nejprve narazí čumákem.

Strach ze žraloků způsobila média

Žraloci útočili na člověka odjakživa. Nikdy to však nebylo velké téma, protože útoky vždy byly velmi výjimečné. První vlna strachu ze žraloků se vzedmula po sérii útoků v červnu roku 1916. Paryby tehdy v oblasti New Jersey zabily čtyři Američany a jednoho těžce zranily. O této události poprvé informovala vznikající masová média a právě tento útok se později stal základem slavného filmu Čelisti.

Nejnebezpečnější žraloci
Zdroj: ČT24

Jak se vyhnout útoku žraloka?

Pro plavce platí několik zásad, které pomáhají minimalizovat pravděpodobnost, že na ně žralok zaútočí:

  • zůstávejte ve skupinách, žraloci častěji útočí na izolované jedince
  • neplavte dál od břehu – budete izolovaní a zpomalíte příchod pomoci
  • nezůstávejte ve vodě po setmění, kdy jsou žraloci aktivnější a jejich smysly jsou lépe adaptované než ty lidské
  • nevstupujte do vody, pokud krvácíte z otevřené rány, žraloci mají velmi citlivý čich
  • nenoste do vody blýskavé šperky, odraz světla může žralokům připomínat odlesky na rybích šupinách
  • vyhněte se vodě, kam tečou odpadky nebo jsou v ní zbytky ryb či jiných zvířat
  • vyhněte se špinavé nebo zakalené vodě, žraloci se v ní orientují lépe než vy
  • když už na vás žralok zaútočí, působí na něj úder tupým předmětem do čumáku

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 18 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...