Vesmír možná leží uvnitř černé díry, naznačuje studie

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je na oběžné dráze teprve tři a půl roku, ale už upravil poznání lidstva rovnou v několika směrech. Podle nové studie vědců z Kansaské státní univerzity teď ale jeho pozorování naznačují něco velmi zvláštního – že se náš vesmír možná nachází uvnitř černé díry.

Většina galaxií, které zachytil Webbův dalekohled, se otáčí stejným směrem: dvě třetiny rotují ve směru hodinových ručiček, jen jedna třetina opačně. To podle Liora Shamira z Kansaské státní univerzity nedává smysl.

Ve studii, kterou tento docent vydal v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, kontroloval rotaci 263 galaxií, které byly dostatečně jasné, aby se dal určit směr jejich rotace. Pohled na galaxie byl natolik zřetelný, že by stačil k vyhodnocení i bez dalších analýz – ty ale vědci samozřejmě také provedli.

„Byla provedena kvantitativní analýza tvarů galaxií, ale rozdíl je tak zřejmý, že ho vidí každý, kdo se na snímek podívá,“ uvedl Shamir. „K tomu, abyste viděli, že se čísla liší, nepotřebujete žádné speciální dovednosti nebo znalosti. Díky výkonu vesmírného dalekohledu Jamese Webba to může vidět každý.“

Svět v černé díře

Co je tedy na snímcích tak divného? V náhodném vesmíru by měl být počet galaxií, které rotují jedním směrem, přibližně stejný jako počet galaxií, které rotují druhým směrem. Jenže tak to není: vesmírný dalekohled Jamese Webba ukazuje, že většina galaxií rotuje stejným směrem, což je podle Shamira nejen nečekané, ale i podezřelé.

„Stále není jasné, co je příčinou tohoto jevu. Existují ale dvě základní možná vysvětlení,“ podotýká Shamir. „Jedno vysvětlení říká, že vesmír vznikl jako rotující. To je ve shodě s teoriemi, jako je kosmologie černých děr, která postuluje, že celý vesmír je vlastně vnitřkem černé díry. Pokud se ale vesmír skutečně zrodil rotující, znamená to, že dnešní teorie o vesmíru nejsou úplné.“

Tato hypotéza se v moderní fyzice neobjevila poprvé, hlouběji ji už rozpracovalo několik australských fyziků, kteří se pokoušeli analyzovat tepelnou historii vesmíru. Bohužel pro tyto hypotézy zatím neexistují žádné důkazy – a není ani pravděpodobné, že by se našly v blízké budoucnosti.

Druhá možnost je spojená s jinou rotací. Země jako součást Sluneční soustavy totiž také rotuje kolem středu galaxie Mléčné dráhy a vzhledem k Dopplerovu jevu vědci očekávají, že světlo přicházející z galaxií rotujících opačně, než rotuje Země, je kvůli tomuto efektu obecně jasnější.

Dopplerův jev je změna frekvence (a tedy i výšky) zvuku nebo světla v závislosti na pohybu zdroje vůči pozorovateli.

Často se popisuje na příkladu se sanitkou, která projíždí kolem pozorovatele: Když se sanitka blíží, zvuk sirény zní vyšší, protože zvukové vlny se před sanitkou stlačují a jejich frekvence roste. Ale když sanitka projede kolem a vzdaluje se, zvuk sirény se najednou změní a zní hlubší. To proto, že zvukové vlny se za sanitkou roztahují a jejich frekvence klesá.

To stejné se děje i se světlem.

Právě to by mohlo být dalším vysvětlením, proč jsou takové galaxie při pozorování dalekohledem nadměrně zastoupeny, doplňuje Shamir. Astronomové podle něj možná budou muset přehodnotit vliv rychlosti rotace Mléčné dráhy – která byla tradičně považována za příliš pomalou a zanedbatelnou ve srovnání s jinými galaxiemi – na jejich měření.

„Pokud tomu tak skutečně je, budeme muset naše měření vzdáleností v hlubokém vesmíru překalibrovat,“ dodává Shamir. „Překalibrování měření vzdáleností může také vysvětlit několik dalších nevyřešených otázek v kosmologii, jako jsou rozdíly v rychlosti rozpínání vesmíru a velkých galaxií, které by podle dosavadních měření vzdáleností měly být starší než samotný vesmír.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 5 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 22 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
včera v 10:00

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
včera v 08:00

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025
Načítání...