Vědci vytvořili rovnici popisující křupání prstů. Konečně vědí, jak tento zvuk vzniká

Jsou lidé, kteří milují, když si mohou protáhnout ruce a přitom pořádně zakřupat klouby. U jiných jde naopak o praxi zakázanou – zvuk křupajících kloubů je jim odpudivý. Ale důležitější než to, zda se tento zvuk někomu (ne)líbí, je příčina, proč vlastně vzniká.

A jde o nečekaně složitý vědecký problém – vědci se příčinou vzniku tohoto zvuku zabývají už déle než půl století; za tu dobu přišli s několika teoriemi. Nejoblíbenější byla ta o bublině v kloubech, ale přednedávnem byla zpochybněna jinou – za vznik zvuku může už formování této bubliny v kloubech.

Nyní se o ještě více inovativní pohled pokusili dva vědci z École Polytechnique ve Francii. Popsali to v článku v časopise Nature Scientific Reports, v němž také ukázali první matematický model, který může zvuk vysvětlit.

Jak to celé funguje?

Klouby jsou plné tekutiny. Když se dvě kosti v prstu setkají, malé množství této tekutiny jim zabrání, aby o sebe skřípaly. V této kapalině je obsažený plyn – nejčastěji oxid uhličitý; většinou v ní normálně zůstává. Ale když se od sebe kosti vzdálí, dojde uprostřed kloubu k náhlému poklesu tlaku. Nižší tlak umožní, aby se plyn v kapalině dostal blíže k sobě – a tak se v ní formují bublinky. Starší studie ukazovaly, že právě jejich praskání může za zvuk v kloubech.

Roku 2015 ale vědci z University of Alberta díky skenerům magnetické resonance ukázali, co se děje doopravdy – pomocí mladého dobrovolníka, který má křupání v kloubech jako koníček:

Ukázalo se, že když zvuk vznikne, bublinka ještě nějakou dobu existuje – zvuk tedy vzniká už při jejím samotném formování. Podle autorů této studie vzniká křupnutí tím, že se vznikem bublinky vzniká i jakási tlaková vlna – a ta by měla být zodpovědná za křupnutí. Stále ale nebylo jasné, jak by tato vlna mohla být silná, aby křupnutí vytvořila.

A právě s tímto problémem se pokusila vypořádat dvojice biomechaniků z École Polytechnique. Aby ověřili, jestli je opravdu taková vlna schopná vyvolat hlasité křupnutí, vytvořili zjednodušený matematický model kloubu. A zjistili, že pravdu nemá ani jedna z teorií, respektive pravdu mají částečně obě dvě.

Jak je to možné? V simulaci, se kterou pracovali, se ukázalo, že ke vzniku křupnutí stačí, aby se bublinka začala stlačovat – nemusí ani prasknout, stačí, aby začala částečně kolabovat. To podporuje jak starší teorii, která usuzovala, že je zodpovědné prasknutí, i tu novější, která vsadila na vznik bubliny. Pravda je někde uprostřed – zvuk vzniká při kolapsu vznikající vzduchové bublinky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 11 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 13 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
29. 4. 2025
Načítání...