Téměř všechny nejstarší a největší baobaby planety nevysvětlitelně umírají

Řada z nejstarších a největších afrických baobabů během posledních 10 let uhynula. Některé z nich přitom pamatovaly starověké Řecko.

Vědci spekulují, že stromy staré 1100 až 2500 let s kmeny tlustými jako autobus zahubily změny klimatu. „Informujeme, že devět ze třinácti nejstarších stromů buď zemřelo, nebo zkolabovaly jejich nejstarší části. Stalo se to v posledních dvanácti letech,“ uvedli biologové ve článku, který vyšel v pondělí v odborném časopise Nature Plants. Podle této práce jde o „událost nevídaných rozměrů“.

„Rozhodně je to šokující a dramatické zažít během našich časů umírání tolika tisíc let starých stromů,“ popsal své dojmy spoluautor studie Adrian Patrut z Rumunska.

Mezi devíti mrtvými stromy jsou také čtyři z vůbec největších baobabů v Africe. Příčina je sice neznámá, ale vědci mají konkrétní podezření, byť zatím nepodložené fakty: „Zánik těchto monumentálních baobabů může být asociován alespoň částečně se značnými změnami klimatických podmínek, které postihují zejména jižní část Afriky.“ Současně mezinárodní vědecký tým složený z expertů z Rumunska, USA a Jižní Afriky dodává, že je nutný další detailnější výzkum, aby tato podezření potvrdil nebo vyvrátil.

Mrtvé baobaby

Vědci zkoumali v průběhu let 2005–2017 prakticky všechny opravdu velké a tedy i staré africké baobaby – bylo jich celkem přes šedesát. Poté, co zpracovali data o výšce, kvalitě dřeva, věku a další, zjistili, že většina těch nejstarších a největších stromů v průběhu výzkumu zemřela.

Všechny se nacházely ve stejné oblasti na jihu Afriky – v Zimbabwe, Namibii, Jižní Africe, Botswaně a Zambii. Baobab je podle botaniků, kteří se na této studii podíleli, největším a současně nejdéle žijícím kvetoucím stromem. Roste v savanách Afriky, na Madagaskaru, ale také na severozápadě Austrálie, kam byl ale zřejmě zavlečen.

Baobab jako živá oáza

Může měřit až 30 metrů na výšku, má vysoký a silný kmen, na jehož vrcholu je rozložitá kompaktní koruna, která připomíná spíše kořeny. Mají měkké vláknité dřevo, které je schopné skvěle zadržovat vodu – právě podle jejího množství se dokonce mění průměr kmene stromu. Zajímavé je, že kromě hmyzu se na opylování některých druhů baobabů podílí také savci – konkrétně kaloni a dokonce lemuři. Plody baobabů slouží jako potrava pro řadu druhů zvířat i pro člověka; obecně tyto stromy fungují jako jakési oázy biodiverzity v poměrně suchých a jinak neúrodných oblastech.

Některé kmeny těchto stromů se využívají také jako domy, skladiště nebo dokonce garáže. Lidé mohou jíst i listy, které chutnají jako salát; také se používají na výrobu nejrůznějších košíků, pokrývek hlavy nebo oblečení.

Co vědci zjistili

Smyslem této studie nebylo zjišťovat, jak jsou baobaby ohrožené – jednalo se tak o neočekávaný výsledek. Vědci chtěli popsat, jak rychle a jakým způsobem tyto stromy rostou. Ukázali také, že za normálních okolností se jedná o velice odolné stromy – mohou shořet, mohou přijít o kůru, ale ze všeho se vzpamatují.

Pokud ale začnou umírat, prostě shnijí od středu a pak, když je dřevo narušené, strom spadne. Vědci na mrtvých ani umírajících stromech nebyli schopní najít žádné stopy po infekci, nadměrném poškození ani žádnou další příčinu, která by mohla jejich zánik způsobit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 11 mminutami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 6 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 7 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 9 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 14 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...