Kde se vzaly „psí oči“? Vymysleli je už vlci, tvrdí biolog

Fenomén „psích očí“ podle amerického biologa Nathane Lentse daleko přesahuje vztah mezi člověkem a psem a odhaluje skutečnou podstatu samotné komunikace.

Nejčastěji pozorujeme psa, který dělá psí oči, když způsobí nějakou nehodu v domě, zničí nábytek nebo boty, vytahá odpadky z koše nebo vás příliš silně rafne při hře. Přestože se tento pohled může jevit jako značně triviální, ve skutečnosti jde o sofistikovaný fenomén, který studují psychologové, biologové i etologové a ekologové.

Zatímco se to může zdát jako triviální akce, je skutečně zapojeno do několika poměrně sofistikovaných společenských chování. Nedávno ho studovala například Alexandra Horowitzová z Barnard College na Columbia University. V práci z roku 2009 analyzovala, jak si lidé interpretují psí chování a posuzují ho podle vlastních emocí. Dospěla k názoru, že lidské vnímání psích emocí je značně antropocentrické – tedy že specificky psí chování posuzujeme podle lidské škály emocí. A to je špatně, psi totiž mají emocionální spektrum značně odlišné. Vědkyně studovala v řadě experimentů 14 psů různých plemen – všechny přitom pečlivě natáčela a záběry pak analyzovala.

Také majitelé psů měli na záběrech říci, kdy cítí, že na ně jejich mazlíčci dělají „psí oči“. Ukázalo se, že psi reagují stejným výrazem i na to, když jsou svým majitelem trestáni – rozdíl tedy není v chování psů, ale jen v tom, jak si ho lidé vykládají. Pohled „viny“ spíše podle této studie znamená, že se pes obává trestu, než že cítí zodpovědnost za něco, co provedl.

Dr. Horowitzová uvedla v rozhovoru pro server IFLScience, že se „zdá nepravděpodobné, že psi mají stejný typ uvažování jako my – už jen kvůli jejich odlišným mozkům, a to přesto že jsou nám jinak jejich mozkové struktury velmi podobné“. Expertka si na základě svého výzkumu myslí, že psi nemají dostatečnou inteligenční kapacitu na to, aby byli schopní „přemýšlet o přemýšlení“, což koncepce pocitu viny vyžaduje.

Dědictví vlka

Kde se tento složitý zvyk u psů vzal? To je otázka, kterou experti na psí chování řeší už dlouho. Podle Lentse a jeho mnohaletého výzkumu se psi museli naučit používat tento provinilý výraz ještě předtím, než se nechali člověkem domestikovat. Už u vlků se totiž podařilo identifikovat podobný postoj, jemuž se říká „apology bow“ – neboli omluvná poklona. Také při něm se hlava kloní dolů, oči se vyhýbají pohledu druhého tvora a ocas se stahuje mezi nohy.

Tuto charakteristickou pózu, která signalizuje podřízenost, vlci ve smečce zaujímají, když cítí, že způsobili příliš velký problém a hrozí jim za to odpovídajícím způsobem zásadní trest – například vyhnání ze smečky. Stává se jim to hlavně v bojích mezi členy smečky, které jsou zásadní pro stanovování společenské hierarchie v ní. Jenže občas jeden z vlků v souboji kousne příliš silně a druhého zraní; a pak mu za to hrozí, že ho smečka vyžene ze svých řad.

To by pro vlka znamenalo v podstatě trest smrti, proto je signál podřízenosti tak důležitý pro jejich přežití. Psi podle Lentse a dalších vývojových psychologů dělají vlastně to stejné: jejich psí oči jsou vlastně prosbou o život, signálem, že jsou si vědomi hloubky prohřešku a možnosti, že za to budou vyhnáni.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 21 mminutami

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 19 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 21 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025
Načítání...