Houstone, Opportunity má problém. Robota za deset miliard ohrožuje matka všech marsovských bouří

Robotické vozítko Opportunity, které zkoumá Mars, stálo v přepočtu téměř 10 miliard korun. Nyní ho podle agentury NASA ohrožuje velmi silná bouře.

Vědci americké vesmírné agentury NASA se zatím bezúspěšně pokusili navázat spojení s robotickým vozítkem Opportunity, které na Marsu pracuje už téměř 15 let. Předpokládají, že se samo přepnulo do úsporného režimu kvůli nedostatku energie, který způsobila nynější velká písečná bouře na rudé planetě. NASA o tom informovala na svém webu.

Série fotografií ukazuje, jak písek v bouři zhoršoval výhled sondy Curiosity
Zdroj: NASA

Energie v bateriích zřejmě poklesla pod 24 voltů, a Opportunity proto přešlo do stavu, kdy se vypnou všechny subsystémy kromě hodin. Ty jsou naprogramovány na probuzení počítače, který může prověřit úroveň energie. Pokud zjistí, že baterie ve vozítku nejsou dostatečně nabité, vrátí se do „spánkového“ režimu.

Naděje žije

Odborníci NASA předpokládají, že vzhledem k velkému množství prachu nad oblastí Perseverance Valley, kde se Opportunity nachází, nebude mít rover dostatek slunečního záření k opětnému nabití baterií nejméně ještě několik následujících dnů.

Mapa Marsu z 6. června ukazuje zesilování prachové bouře
Zdroj: NASA

Nynější prachová bouře, která byla na Marsu poprvé zpozorována 30. května, podle NASA dál nabírá na intenzitě. Nyní zakrývá plochu 35 milionů čtverečních kilometrů, tedy čtvrtinu povrchu rudé planety.