Čím více času s mobilem, tím méně spánku, prokázala studie. Vědci varují před modrým světlem

Pokud se člověk chce v noci dobře vyspat, pak by si měl přestat neustále hrát s mobilním telefonem, varují vědci. Nová americká studie totiž zjistila, že delší čas strávený pohledem na displej mobilu, zvláště pak v době, kdy je čas jít spát, je spojen s narušením spánkových vzorců. To mimo jiné znamená, že trvá déle, než se dotyčnému podaří usnout.

„Čím více času strávíte zíráním na displej, tím horší je kvalita spánku,“ upozornil Gregory Marcus, který se spolupodílel na výzkumu, jenž provedla Kalifornská univerzita v San Francisku. Tato studie je dalším kamínkem do mozaiky důkazů, jež naznačují, že elektronická zařízení mohou stát v cestě našemu usínání.

„Myslím, že teď už existuje dost údajů, které dokazují, že používat tato elektronická zařízení v noci je problém,“ řekl britský odborník na spánkovou vědu Simon Archer, jenž se na výzkumu nepodílel.

Modré světlo je nepřítelem spánku

„Spousta těchto zařízení vyzařuje dost modrého světla, které je obzvláště problematické, protože potlačuje hormon melatonin,“ citoval Archera britský list The Guardian. „Hladina melatoninu začíná stoupat několik hodin před příchodem spánku a je vlastně signálem vašemu tělu, aby se připravilo na spánek,“ dodal.

Modré světlo má na mozek takový účinek, který odpovídá varovnému signálu. Svou roli tudíž může sehrávat i přílišné zahlcení mozku obsahem sociálních sítí, internetových stránek či e-mailů. Studie vycházela z dotazníků a průzkumů stovek dobrovolníků, kteří si zároveň stáhli aplikaci, jež neustále a automaticky shromažďovala data o počtu hodin, během nichž byl displej telefonu aktivní. Do analýzy byli zahrnuti účastníci, kteří aplikaci používali nejméně 30 dní.

2 minuty
Mobilní telefony a internet mění českou mládež
Zdroj: ČT24

Porovnáním získaných údajů studie zjistila, že delší doba užívání telefonu byla spojena s nižším počtem hodin strávených spánkem a kratší dobou strávenou v posteli spaním.
Samotná studie nemohla zjistit, zda delší doba strávená s mobilním telefonem je příčinou špatného spánku, anebo jestli ti, kdo mají horší spaní, v důsledku toho nepoužívají telefon častěji. Autoři se nicméně odvolávají na předchozí výzkumy rušivého dopadu modrého světla elektronických zařízení a doporučují další výzkum účinků, jaké mají na spánek internetové stránky a sociální sítě, případně mobilní aplikace.

Mobil do postele nepatří

„Sám jsem velkým fanouškem technologií a myslím si, že nám mohou pomoci vyřešit mnoho problémů,“ uvedl Marcus. „Jsem ale přesvědčen, že musíme pečlivě přemýšlet o tom, jak optimalizovat používání těchto technologií a pochopit následky jejich používání.“

Špatný spánek je spojen se zvýšeným rizikem celé řady zdravotních problémů, od obezity až po mozkovou mrtvici. Proto jsou vědci přesvědčeni, že vliv chytrých telefonů na délku a kvalitu spánku si zaslouží další a podrobnější výzkum.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Znečištění jako na dálnici. Z lezeckých bot se mohou uvolňovat nebezpečné chemikálie

Lezení může vypadat jako zdravý sport. Jenže podle nové studie v něm může být ukrytý problém. Drobné částečky chemikálií, jež se uvolňují ze sportovní obuvi, mohou představovat zdravotní riziko.
před 4 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 7 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
včera v 13:20

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
včera v 11:09

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...