AI videa jsou už od pravých téměř nerozeznatelná. Bude hůř, varují experti

3 minuty
Události: AI videa jsou už od pravých téměř nerozeznatelná
Zdroj: ČT24

Umělé inteligence (AI) vytvářejí falešná videa čím dál přesvědčivěji a stále věrohodněji. Za pouhý rok se z kuriozity stalo něco, co je od reality téměř nerozeznatelné. Tento pokrok vyvolává naděje i obavy.

Za poslední rok se extrémně změnila schopnost umělých inteligencí vytvářet videa jen na základě pokynů uživatele. Ještě vloni v lednu byly výsledky téměř trapné, o rok později se už ale mnohdy nedá falešné video rozeznat od reálného.

Jak je možné, že došlo za tak krátký čas k tak zásadnímu zlepšení? Podle Jana Čecha z Fakulty elektrotechnické ČVUT to souvisí s kvalitou současných modelů a kvalitou dat, z nichž se tyto modely učí. „ Čím více dat, v tomto případě například fotografií nebo videí na internetu, modely mají, tím lepší výsledky,“ vysvětluje vědec.

Kvůli tomu je už těžko rozeznatelné i to, jestli jsou lidské bytosti ve videu reálné nebo vytvořené umělou inteligencí. Pokud vůbec, dá se to podle Čecha poznat už jenom podle detailů. „Například, že každá náušnice je trochu jiná nebo na detailech vlasů nebo rtů,“ nastiňuje expert. U ještě novějších výtvorů ale už ani tyto detaily nepomůžou a iluze je jak na první, tak i na další pohled dokonalá.

Svět, který nezná realitu

Mnoho specialistů na základě dosavadního vývoje předpovídá zásadní změnu celé současné podoby internetu, zejména pak sociálních sítí. „Je nevyhnutelné, že internet bude zaplaven obsahem, který je vygenerovaný AI,“ konstatuje lektor a tvůrce AI videí Ondřej Svoboda. „ A to i podvodným obsahem, který se snaží z lidí vylákat peníze,“ doplňuje Svoboda, podle něhož je typickým příkladem nedávné falešné video, jehož autoři vytvořili klip, v němž umělou inteligencí předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyzývá diváky k podvodným investicím.

Podle Jana Čecha bude podobná videa a fotografie v budoucnu čím dál těžší rozeznávat. „Bude se to zhoršovat. Teď jsme v nějaké mezifázi, že to ještě jakžtakž dokážeme u méně zdařilých padělků, ale pak už to opravdu nebude možné. A budu se muset smířit s tím, že nebudu moci věřit tomu, co vidím,“ predikuje.

Jak bude v takovém světě, kde se nedá rozeznat pravda od lži, fungovat společnost, nikdo neví. Experti oslovení Českou televizí se ale shodují na jednom: v budoucnosti bude ještě důležitější než dnes bedlivě sledovat nejen kontext, ale zejména to, kdo informace dává, tedy jak věrohodný je ten, kdo ji sdílí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
před 46 mminutami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 20 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 23 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025
Načítání...