AI videa jsou už od pravých téměř nerozeznatelná. Bude hůř, varují experti

3 minuty
Události: AI videa jsou už od pravých téměř nerozeznatelná
Zdroj: ČT24

Umělé inteligence (AI) vytvářejí falešná videa čím dál přesvědčivěji a stále věrohodněji. Za pouhý rok se z kuriozity stalo něco, co je od reality téměř nerozeznatelné. Tento pokrok vyvolává naděje i obavy.

Za poslední rok se extrémně změnila schopnost umělých inteligencí vytvářet videa jen na základě pokynů uživatele. Ještě vloni v lednu byly výsledky téměř trapné, o rok později se už ale mnohdy nedá falešné video rozeznat od reálného.

Jak je možné, že došlo za tak krátký čas k tak zásadnímu zlepšení? Podle Jana Čecha z Fakulty elektrotechnické ČVUT to souvisí s kvalitou současných modelů a kvalitou dat, z nichž se tyto modely učí. „ Čím více dat, v tomto případě například fotografií nebo videí na internetu, modely mají, tím lepší výsledky,“ vysvětluje vědec.

Kvůli tomu je už těžko rozeznatelné i to, jestli jsou lidské bytosti ve videu reálné nebo vytvořené umělou inteligencí. Pokud vůbec, dá se to podle Čecha poznat už jenom podle detailů. „Například, že každá náušnice je trochu jiná nebo na detailech vlasů nebo rtů,“ nastiňuje expert. U ještě novějších výtvorů ale už ani tyto detaily nepomůžou a iluze je jak na první, tak i na další pohled dokonalá.

Svět, který nezná realitu

Mnoho specialistů na základě dosavadního vývoje předpovídá zásadní změnu celé současné podoby internetu, zejména pak sociálních sítí. „Je nevyhnutelné, že internet bude zaplaven obsahem, který je vygenerovaný AI,“ konstatuje lektor a tvůrce AI videí Ondřej Svoboda. „ A to i podvodným obsahem, který se snaží z lidí vylákat peníze,“ doplňuje Svoboda, podle něhož je typickým příkladem nedávné falešné video, jehož autoři vytvořili klip, v němž umělou inteligencí předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyzývá diváky k podvodným investicím.

Podle Jana Čecha bude podobná videa a fotografie v budoucnu čím dál těžší rozeznávat. „Bude se to zhoršovat. Teď jsme v nějaké mezifázi, že to ještě jakžtakž dokážeme u méně zdařilých padělků, ale pak už to opravdu nebude možné. A budu se muset smířit s tím, že nebudu moci věřit tomu, co vidím,“ predikuje.

Jak bude v takovém světě, kde se nedá rozeznat pravda od lži, fungovat společnost, nikdo neví. Experti oslovení Českou televizí se ale shodují na jednom: v budoucnosti bude ještě důležitější než dnes bedlivě sledovat nejen kontext, ale zejména to, kdo informace dává, tedy jak věrohodný je ten, kdo ji sdílí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 57 mminutami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 2 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 4 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 9 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025
Načítání...