Změny času v Rusku? Stáli za nimi fotbaloví fanoušci, obavy o zdraví i revoluce v roce 1917

Evropská unie začíná rozhodovat o zrušení letního času. Zatímco v Evropě je debata teprve na začátku, Rusko si už prošlo několika změnami. V roce 2011 střídání času zrušil tehdejší prezident Dmitrij Medveděv, který se snažil ustálit rozladěné biorytmy občanů. Za tři roky pak jeho nástupce Vladimir Putin ručičky ciferníků zase posunul.

V roce 2011 prezident Medveděv vycházel z úvahy, že změna času z letního na zimní a zpět ničí lidem zdraví. Rozhodl se tedy střídání času zrušit a ponechat po celý rok letní čas. Tento krok tehdy podporovalo v anketě 73 procent občanů, změna ale zanedlouho vyvolala vlnu nesouhlasu. Hlavně Rusové žijící na severu země těžce nesli, že v období tuhých zim měli ráno méně světla. 

Na nový čas si během volební kampaně stěžovali tehdejšímu premiérovi Putinovi i fotbaloví fanoušci. Namítali, že kvůli časovému náskoku před Evropou nemůžou sledovat aktuální souboje o míč na cizích trávnících. Moskva totiž měla v zimním období vůči Evropě tříhodinový posun a vůči Británii dokonce čtyři hodiny. Sledování nočních přenosů fanoušky asi natolik zmáhalo, že jeden z nich během schůzky s Putinem dokonce usnul.

Současný prezident Putin pak Medveděvovo rozhodnutí změnil v červenci roku 2014. Posunul hodiny o šedesát minut zpátky a Rusům tak vrátil „zimní čas“. Podle jeho slov již navěky věků. Ke střídání na čas letní se tedy Rusko nevrátilo a zůstalo tak u jednotného času po celý rok. Bělorusko, jež v roce 2011 následovalo příkladu svého východního souseda, se naopak k rozhodnutí vrátit zimní čas tentokrát nepřipojilo.

Na ruský čas si nastavili hodinky i na tehdy anektovaném Krymu, který se do té doby jako součást Ukrajiny řídil zákony z Kyjeva. K ruskému času se připojili v roce 2014 i povstalci na Donbasu. 

Inspirovat ruskou velmocí se nechalo v roce 2016 i Turecko. Vedle argumentu o delším trvání denního světla přidalo i náboženský podtón. Díky zrušení přechodu na zimní čas zůstalo v zimních měsících ve stejné časové zóně jako Saúdská Arábie a další státy Blízkého východu, které čas také nemění. Doby modliteb a významných muslimských svátků tak Turci sjednotili s posvátnými městy Mekkou a Medínou.

Ruský člověk v běhu času

Letní čas v Rusku poprvé zavedla 1. července 1917 prozatímní vláda, která zemi vládla po svržení cara. Po státním převratu o pár měsíců později bolševici zase vrátili původní čas, aby si později vše opět rozmysleli. S časem si ale Sověti velmi pohrávali a někdy ručičky posouvali o hodinu, jiný rok o dvě nebo dokonce i o tři hodiny.

Například v roce 1930 si Rusové posunuli hodinky o šedesát minut dopředu, zatímco jinde ve světě se čas neměnil. V dubnu 1981 pak sovětská vláda zavedla každoroční změny letního času na zimní.

S nápadem přišel londýnský stavitel

Jako první přišel s návrhem zavést letní čas koncem 18. století Američan Benjamin Franklin. Franklin tehdy napsal, že lidé by měli chodit spát i vstávat dříve, díky čemuž by lépe využili denního světla a neplýtvali svíčkami.

Další myšlenka na změnu času se objevila až o 120 let později. Přišel s ní londýnský stavitel William Willet ve své prvotině. Jeho návrh z roku 1907 posunoval každou dubnovou neděli hodiny o 20 minut dopředu a opačně se mělo postupovat v září. I když se mu podařilo přesvědčit jednoho britského poslance, návrh neprosadil. V praxi byl letní čas poprvé zaveden v roce 1916, a to hned v řadě evropských zemí.

Motivací pro zavedení letního času byly zejména energetické úspory během světových válek. Energetici však dávají v posledních desetiletích za pravdu spíše odpůrcům letního času. Střídání letního a zimního času se podle nich projevuje jen zanedbatelně, úspory elektřiny to nepřináší. Mnohem větší vliv na spotřebu energie má například počasí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů končí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 34 mminutami

Bez jasné cesty k zastavení rusko-ukrajinské války USA dle Rubia ukončí mírové snahy

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Moskvou a Kyjevem, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné ruskou válku zastavit, prohlásil podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Prezident USA Donald Trump podle něj má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit.
09:27Aktualizovánopřed 51 mminutami

USA udeřily na ropný přístav v Jemenu

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Hútíjská televize al-Masíra s odvoláním na zdravotnické úřady uvedla, že o život přišlo 58 lidí, dalších 126 utrpělo zranění. Armáda nicméně informace o případných obětech ani žádné další podrobnosti o operaci nezveřejnila.
06:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dva lidé zemřeli při ruských útocích na Charkov a Sumy

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek, sdělili regionální činitelé. Starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Ihor Terechov informuje o jednom mrtvém a pěti desítkách zraněných. Další člověk zemřel podle starosty Artema Kobzara při ruském útoku na průmyslový objekt v Sumách.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Koncert velmocí“ si žádá silnější Evropu, shodli se Uhde se Špidlou

Globální situace se začíná přeměňovat do koncertu velmocí, prohlásil někdejší premiér Vladimír Špidla (SOCDEM) v Událostech, komentářích. Dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde míní, že současné události volají po hlubinných změnách, o které se svět snažil po studené válce. O zahraniční politice a budoucí roli Evropy hovořili také člen Mladých lidovců Benjamin Činčila a předseda Mladého Pirátstva Kristián Sušer. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 2 hhodinami

Němci vyloučili Rusko a Bělorusko z oslav výročí konce druhé světové války

Německá vláda varuje před ruskými snahami zneužít ve svůj prospěch květnové oslavy konce druhé světové války. Spolkový parlament kvůli tomu ze slavnostní ceremonie chystané na 8. května vyloučil Rusko a Bělorusko. Ne všude ale na doporučení dali. V Seelowě na východě země si místní už před pár dny připomněli osvobození svého města od nacismu po boku představitele Putinova režimu. Akce za účasti asi osmi stovek lidí se na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev.
před 3 hhodinami

USA se snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou

Americký prezident Donald Trump podle deníku New York Times zablokoval izraelský plán vojenského úderu na íránská jaderná zařízení. List se odvolává na zdroje přímo z americké administrativy s tím, že si USA uvědomují důsledky možné války s Teheránem, a proto se nyní snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že by bylo dobré, pokud bude diplomatický postup podobný jako v Libyi. Tento scénář však předpokládá demontáž jaderných zařízení, a to Írán odmítá.
před 6 hhodinami

Souboj mezi Trumpem a soudy se vyhrocuje

Souboj mezi americkými soudy a vládou prezidenta Donalda Trumpa se vyhrocuje. Federální soudce ve Washingtonu pohrozil, že by administrativu mohla čekat obvinění z porušení soudního nařízení zastavit deportace venezuelských migrantů do Salvadoru. Bílý dům odmítá, že by pohrdal soudem, a chce se odvolat.
před 7 hhodinami
Načítání...