Zimbabwe v prvním kole voleb zřejmě prezidenta nezvolilo

Harare - Zimbabwe nejspíš čeká do tří týdnů druhé a rozhodující kolo prezidentských voleb. Zprávu přinesl státem vlastněný deník Herald. Podle předběžných výsledků nezískali prezident Robert Mugabe ani lídr opozice Morgan Tsvangirai více než 50 procent hlasů, které jsou potřebné pro zvolení. Konečné výsledky zatím komise neoznámila. Vyrovnané jsou i výsledky voleb do parlamentu. Po sečtení více než dvou třetin hlasů má opozice i vládní strana údajně téměř shodný počet křesel.

Včera se objevily spekulace, že současný prezident Robert Mugabe v souvislosti s výsledky voleb údajně uvažuje o tom, že se vzdá moci. Mugabe totiž podle prozatímních výsledků voleb na svého protivníka ztrácí. Údajně měla vláda s opozicí jednat o případném prezidentově odstoupení. Dnes však vláda i opoziční strana takové spekulace odmítla.
 
Stále se tedy čeká na oficiální výsledky voleb, s jejich vyhlášením ale volební komise otálí. Obyvatelé Zimbabwe a mezinárodní společenství zvyšují tlak na komisi, aby vyhlášení neoddalovala. Prozatím je sečteno více než 65 procent hlasů z parlamentních voleb. Výsledky prezidentských voleb, které současně probíhaly, zatím nejsou vůbec známy. Má se ale za to, že v prvním kole žádný z kandidátů nedosáhne na potřebných 50 procent, a volby se tak budou opakovat.