Zimbabwe odmítá obvinění britské BBC

Harare - Vláda v Zimbabwe odmítla obvinění o porušování lidských práv při těžbě diamantů, které přinesla v pondělí televizní stanice BBC. Podle něj zimbabwská armáda údajně nutí pracovníky v dolech k práci často i mučením. Jak uvedl ministr pro důlní průmysl Obert Mpofu, neexistuje důvod, proč by armáda takto nutila lidi k práci.

Britská stanice v pondělním pořadu Panorama zveřejnila několik svědectví o fyzickém násilí policie a armády na civilistech, kteří měli být nuceni hledat diamanty blízko oblasti Marange, která je jedním z největších diamantových ložisek na světě. Doly napadla v roce 2008 zimbabwská armáda, násilně vyhnala tisíce průzkumníků, kteří tam tehdy pracovali, a následně přinutila k práci v dolech civilisty. Zimbabwské úřady několikrát ujistily, že se situace opět vrátila k normálu.

Reportáž BBC o mučení v Zimbabwe
Zdroj: ČT24

Zimbabwský ministr pro důlní průmysl Obert Mpofu:

„Je to směšné obvinění BBC, které jen hledá témata. Jak chcete, abychom to dělali, když nám nyní bylo dovoleno prodávat naše diamanty? (…) Jedná se o obvyklý nesmysl BBC.“

Po zveřejnění dokumentů BBC požádala v úterý Evropská unie zimbabwskou vládu o vyšetření těchto informací. „Jsme těmito obviněními velmi znepokojeni a požadujeme jejich vyšetření,“ prohlásil v Bruselu Michael Mann, mluvčí šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové. Brusel podle něj trvá na obnovení obchodování s diamanty pocházejícími pouze z některých dolů v oblasti. „Nejedná se o všeobecné obnovení vývozu diamantů, ale autorizaci prodejů diamantů ze dvou dolů v regionu Marange, které splňují kritéria Kimberleyského procesu,“ prohlásil Mann. Obnovení obchodu přitom potřebovalo jednomyslný souhlas všech stran Kimberleyského procesu, upozornil Mann.

Kimberleyský proces byl zřízen v roce 2002 jako kontrolní orgán OSN, který dohlíží na dodržování lidských práv při obchodu s diamanty. Jedním z jeho cílů je zamezit obchodu s takzvanými „krvavými diamanty“, jejichž prodej pomáhal financovat válečné konflikty v některých afrických zemích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
03:13Aktualizovánopřed 28 mminutami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřely dvě desítky lidí

Nejméně 25 lidí ve středu zemřelo a asi 80 dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, který vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřela Claudette Colvinová, jejíž čin odstartoval hnutí za občanská práva

V 86 letech zemřela černoška Claudette Colvinová, jejíž zatčení v polovině padesátých let kvůli odmítnutí uvolnit bělošce místo v autobuse pomohlo odstartovat moderní hnutí za občanská práva. S odvoláním na nadaci nesoucí její jméno o tom v úterý pozdě večer informovala agentura AP.
před 2 hhodinami

Trump útokem na Venezuelu nahrál Rusku, přestože ho ponížil, shodují se experti

Ještě loni v květnu pronášel Nicolás Maduro vzletná slova o vztazích Venezuely a Ruska, když v Kremlu podepisoval s ruským vládcem Vladimirem Putinem dohodu o vzájemné spolupráci. Poté, co ale venezuelského autokrata sesadily a zajaly Spojené státy, ruský vůdce mlčí. Experti připouštějí, že americký úder ve Venezuele Moskvu ponížil. Zároveň ale podle nich nahrává ruskému vnímání světa a jeho zájmům na Ukrajině a v Evropě.
před 4 hhodinami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti. Prezident USA Donald Trump večer pohrozil, že Spojené státy velmi tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prokuratura chce pro jihokorejského exprezidenta trest smrti

Trest smrti pro bývalého jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola požaduje zvláštní prokuratura za to, že Jun v roce 2024 vyhlásil stanné právo. Informují o tom agentury AFP a Reuters. Proces s pětašedesátiletým politikem, který kvůli svému postupu čelí obžalobě z několika trestných činů včetně vzpoury a zneužití pravomoci, se nyní blíží ke konci. Podle agentury Jonhap soud vynese rozsudek 19. února.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hlasitému kritikovi Trumpa hrozí, že přijde o výsluhy. Chtějí mě umlčet, míní

Americký senátor Mark Kelly žaluje ministerstvo obrany. Pentagon totiž spustil proceduru, na jejímž konci hrozí hlasitému kritikovi prezidenta Donalda Trumpa degradace a odebrání výsluh. Kelly, bývalý astronaut a vojenský pilot, je přesvědčen, že ho Trumpovi lidé chtějí umlčet.
před 14 hhodinami
Načítání...