Ženská práva či uprchlíci. Merkelová bude jednat se Saúdy o citlivých tématech

Německá kancléřka Angela Merkelová přicestovala na návštěvu Saúdské Arábie. Očekává se, že bude na místní představitele vyvíjet tlak v řadě citlivých otázek, včetně řešení uprchlické krize či dodržování lidských práv. Dalším klíčovým tématem bude i obchod.

Merkelová je v Saúdské Arábii poprvé po sedmi letech. Podobně jako jiné vysoké představitelky západních zemí si kancléřka při příletu do země nezakryla vlasy šátkem. Většina Saúdských Arabek nosí závoj zakrývající celý obličej.

Ve městě Džidda se v úvodu návštěvy setkala s králem Salmánem, v pondělí má na programu návštěvu Spojených arabských emirátů. Právě Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty jsou největšími obchodními partnery Německa na Blízkém východě.

Angela Merkelová s králem Salmánem
Zdroj: Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court/Reuters

Při jednání v Saúdské Arábii chce Merkelová přesvědčit místní vůdce, aby hráli aktivnější roli v přijímání uprchlíků a poskytování humanitární pomoci lidem, kteří utíkají před konflikty ze zemí s převážně muslimskou populací. Německo poskytlo v posledních letech útočiště statisícům migrantů ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu.

Merkelová chce podle německých činitelů hovořit také o saúdskoarabském financování náboženských institucí, které jsou podezřelé z šíření fundamentalistické verze islámu ve světě, včetně zemí jako je Mali či Niger. Saúdská Arábie v poslední době pod tlakem Berlína uzavřela několik takových institucí v Německu.

Během své dvoudenní návštěvy se Merkelová rovněž plánuje sejít se saúdskoarabskými podnikatelkami, aby vyjádřila podporu ženským právům.

Na programu jednání kancléřky bude také zapojení Saúdské Arábie do války v Jemenu, kde Rijád podporuje jemenskou vládu v jejím tažení proti šíitským rebelům, na jejichž straně stojí Írán. Blízkovýchodní rivalové Saúdská Arábie a Írán rovněž stojí na opačných stranách konfliktu v Sýrii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zpomalil v celoročním přepočtu na 0,7 procenta z tempa 4,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy, kterou zveřejnili statistici tamního ministerstva práce. Ve srovnání s prvním odhadem zveřejněným v únoru je růst hrubého domácího produktu (HDP) poloviční.
před 10 mminutami

V Iráku při dronovém útoku zemřel francouzský voják

Při čtvrtečním dronovém útoku na kurdsko-francouzskou základnu u Machmúru na severu Iráku zemřel francouzský voják. Podle jeho velitele muže zabil íránský Šáhed. Šest zraněných je v nemocnici. Portál The New Region poznamenal, že po začátku amerických a izraelských útoků na Teherán provádějí Írán a proíránské milice v Iráku protiúdery na tamní vojenská zařízení propojená s USA a jejich spojenci.
včeraAktualizovánopřed 22 mminutami

USA povolily dočasně nakupovat ruskou ropu. Evropa nesouhlasí

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Evropští politici dávají najevo nesouhlas, protože podle nich pomůže Rusku s válkou proti Ukrajině. Cena ropy však i nadále pokračuje v růstu. CNN uvedla, že Bílý dům nepočítal s možností, že Írán uzavře Hormuzský průliv.
01:35Aktualizovánopřed 24 mminutami

Nový íránský vůdce byl zraněn a nejspíš znetvořen, prohlásil Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth při brífinku v Pentagonu uvedl, že íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn a pravděpodobně znetvořen, Zpravodajský web BBC píše, že žádné důkazy nejsou k dispozici. Podle Hegsetha bylo při americko-izraelských úderech v Íránu, zasaženo na patnáct tisíc cílů. V centru Teheránu podle íránské státní televize došlo k několika mohutným výbuchům. Izrael krátce předtím vyzval k evakuaci. Na okolní země útočil také Teherán.
08:53Aktualizovánopřed 29 mminutami

Kreml chce udržet Orbána u moci, do Maďarska poslal agenty, upozorňují média i opozice

Rusko provádí skrytou dezinformační kampaň, jejímž cílem je pomoci maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi ke znovuzvolení v dubnových parlamentních volbách, upozorňuje list Financial Times a investigativní projekt VSquare. Podle něj Moskva vyslala za tímto účelem do Maďarska skupinu agentů. O ruské vlivové akci i operativcích vyslaných Kremlem hovoří rovněž maďarská opozice.
před 41 mminutami

Rusové zabíjeli u Kupjansku. Kvůli dronům startovaly rumunské stíhačky

U ukrajinského Kupjansku v důsledku ruského raketového útoku zemřeli tři lidé z autobusu. Rusko v noci na pátek zaútočilo také na centrum města Novhorod-Siverskyj v ukrajinské Černihivské oblasti a zasáhlo budovu knihovny, napsala s odvoláním na místní vojenskou správu Ukrajinska pravda. Ruské úřady sdělily, že ukrajinské drony útočily ve městě Něvinnomyssk ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. Rumunsko vyslalo stíhačky kvůli dronům u hranic s Ukrajinou.
10:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA v Iráku ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři lidé

Spojené státy během současných válečných operací proti Íránu ztratily tankovací letoun KC-135. Zřítil se na západě Iráku, čtyři lidé zemřeli. Na síti X to oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) s tím, že událost nesouvisela s nepřátelskou ani se spojeneckou palbou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V případě prohry je Orbán politicky mrtvý, míní Soltész. Varga by nečekal radikální změnu

Už za měsíc čekají Maďarsko parlamentní volby. Průzkumy favorizují opoziční stranu Tisza, což bude zřejmě největší výzva pro vládnoucí stranu Fidesz současného premiéra Viktora Orbána. Kampaň přitom výrazně ovlivňují vztahy s Ukrajinou. Komentátor TV JOJ a spisovatel Arpád Soltész v 90’ ČT24 zmínil, že pokud Orbán prohraje, tak je „politicky mrtvý“. Exdiplomat a bohemista György Varga zas upozornil na to, že případná změna nebude „radikálně přes noc“. Diskusí provázel Jakub Musil.
před 4 hhodinami
Načítání...