Závadný heparin zabíjel v USA

Washington - Přes 80 životů má mít ve Spojených státech na svědomí lék heparin, který obsahoval závadné látky. U dalších téměř osmi set lidí způsobil prudkou alergickou reakci a vážné potíže. Příbuzní obětí vypovídali před americkým Kongresem. Ten viní Úřad pro potraviny a léčiva, že nekontroloval čínské výrobce, kteří lék na trh dodávali.

Spojené státy, Austrálie, Kanada, ale i Německo, Dánsko nebo Francie jsou země, kde se objevil závadný heparin. Jen v Americe má na svědomí desítky životů, zejména u lidí odkázaných na dialýzu.

„Od ledna 2007 jsme zaznamenali v souvislosti s heparinem 81 úmrtí a 785 případů prudké alergické reakce,“ uvedl Bart Stupak, předseda komise amerického Kongresu pro dohled a vyšetřování. Zdravotní problémy způsoboval lék vyráběný v Číně. Pozůstalí se obávají, aby se situace v budoucnu neopakovala.

Leroy Hubley ztratil najednou manželku i syna. „Úřad pro potraviny a léčiva a firma Baxter nedělaly svou práci. Chci vědět, co se podnikne pro nápravu. Chci mít jistotu, že má dcera a další miliony lidí, kteří potřebují dialýzu, jsou v bezpečí,“ dodal Hubley.

Podle Kongresu může za tragédii nedostatečná kontrola čínských výrobců, kteří léky a generika dodávají americkým firmám. V Číně je 714 továren a za rok se jich zkontroluje dvacet. Kompletní kontrola všech závodů by tak trvala přinejlepším 30 let.

Závadné látky se do léku dostaly podle vyšetřovatelů pravděpodobně během výroby v Číně. Tamní úřady to ale popírají a tvrdí, že ke kontaminaci mohlo dojít i během další manipulace v zahraničí. Čína spolu s Indií patří mezi největší výrobce generik, tedy levnějších kopií originálních léků.

Heparin zabíjel i v České republice. Zde po řádění Petra Zelenky v havlíčkobrodské nemocnici zemřelo na podání léku na ředění krve několik lidí. Zelenka byl odsouzen za sedm vražd a deset pokusů o ni u soudu v Hradci Králové na doživotí.

Vydáno pod