Zapřely jsme se a v podstatě modlily, popsala česká turistka otřesy na Tchaj-wanu

6 minut
Studio 6: Rozhovor s turistkou na Tchaj-wanu Blankou Šugra Švancerovou
Zdroj: ČT24

U východního pobřeží Tchaj-wanu udeřilo v noci na středu silné zemětřesení. Na ostrově se v tu chvíli nacházelo i několik Čechů, s nimiž se České televizi podařilo spojit. Bezprostřední reakce poskytly například zpravodajka ČT Barbora Šámalová, redaktorka Českého rozhlasu Jana Karasová nebo turistky Blanka Šugra Švancerová a Pavla Kudrnová. Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí dále oznámila, že tuzemská diplomacie nemá informace o žádných Češích přímo zasažených otřesy.

Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 7,4 stupně, zatímco japonští seismologové uvádějí 7,7 stupně a tchajwanští 7,2 stupně. Epicentrum se nacházelo 18 kilometrů jihovýchodně od přístavu Chua-lien na východě ostrova.

„Před osmou hodinou mi vyskočilo na mobilu upozornění v angličtině a v čínštině, že zemětřesení začíná a že by se lidé měli ukrýt do bezpečí. Pak jsem v budově, ve které jsem v tu chvíli byla, cítila, jak se jemně hýbe. Viděla jsem, že se poměrně dost kýve lustr a že popadaly různé krabičky v koupelně. Ale protože jsem se nacházela ve třetím patře, tak to nebylo až tak silné. V následujících dvou hodinách ještě došlo k několika otřesům,“ popsala redaktorka Českého rozhlasu Karasová, která pobývá v tchaj-wanské metropoli Tchaj-peji.

Zároveň doplnila, že se například ve školách děti evakuovaly na volná prostranství. „Viděla jsem záběry metra, které se zastavilo a třáslo. Některé linky nefungovaly zhruba hodinu a zastaveny byly i některé rychlovlaky,“ pokračovala redaktorka, která coby vystudovaná geografka měla představu, jak se při zemětřesení chovat.

„V okolí schodišť bývají většinou pevnější místa, která by v případě, že se budova nějakým způsobem pohne, měla zůstat stabilnější,“ vysvětlila Karasová s tím, že se při zemětřesení nedoporučuje využívání výtahů, kde hrozí, že by lidé mohli kvůli výpadkům elektřiny uváznout.

6 minut
Redaktorka Českého rozhlasu Jana Karasová aktuálně z Tchaj-peje
Zdroj: ČT24

O možnosti uváznutí ve výtahu hovořila také turistka Šugra Švancerová, kterou zemětřesení zastihlo přímo v epicentru, ve městě Chua-lien. „Naštěstí jsme v něm už nebyly. Došly jsme ze snídaně na pokoj, a když jsme vstoupily, tak to začalo,“ popsala Švancerová s tím, že vzhledem k faktu, že u snídaně neměla mobilní telefon, nedostala na rozdíl od Karasové varovnou zprávu.

„Takový strach jsem nikdy neměla“

„Ale i tak bychom asi reagovaly stejně. Vyšly jsme na úzkou chodbu, kde jsme byly úplně samy, zapřely se a v podstatě jsme se modlily, aby to skončilo co nejdřív, ale hýbalo se to s námi poměrně intenzivně. Přiznám se, že jsem takový strach ještě nikdy neměla,“ přiznala turistka.

Po doznění největších otřesů zamířila s mobilem a pasem v ruce po evakuačním schodišti do přízemí. „Nutno říct, že všichni Tchajwanci ví, co mají při zemětřesení dělat, takže se shromáždili před budovou… dokonce se nás i někteří z nich ujali a ptali se, jestli jsme v pořádku. Byli opravdu starostliví,“ konstatovala Švancerová.

Kvůli zemětřesení musela mimo jiné přehodnotit další program. „Ze severu ostrova se nedá odjet, protože je zasypaný tunel a poničená železnice. Jedeme proto směrem na jih, musely jsme změnit všechny plány. Chtěly jsme jet do hor, ale tam nepojedeme, protože nám stačilo, co jsme viděly. Na cestách jsou popadané obrovské balvany. Na druhou stranu musím říct, že okamžitě vyjely bagry a snažily se označit místa, která jsou nebezpečná,“ dodala.

2 minuty
Tchaj-wan zasáhlo ničivé zemětřesení
Zdroj: Reuters

Popadané balvany byly důsledkem rozsáhlých sesuvů půdy. Zpravodajka České televize Šámalová potvrdila, že se to dotklo zejména hornaté oblasti zmíněného okresu Chua-lien, v níž uvázla řada lidí, kteří se vydali na výpravy do hor.

„Zemětřesení zasáhlo Tchaj-wan v době jarních svátků. Ve čtvrtek je zde volno, takže řada lidí vyrazila do přírody,“ řekla Šámalová. „Podle hlášení místních úřadů uvázlo zhruba 50 lidí v tunelech, mezi nimi i dva turisté z Německa,“ doplnila.

Turistka Pavla Kudrnová zmínila i hrozbu tsunami. „Po krátkém zemětřesení jsme s manželem dostali zprávu, že zhruba za 45 minut je možné, že přijde tsunami a že se máme někam schovat. Tsunami jsme z pokoje vyhlíželi, ale nakonec žádná neproběhla, protože okolo Tchaj-wanu je velmi hluboké moře až k pobřeží, což tsunami rozmělní. Proto má například Japonsko větší problém s tsunami než Tchaj-wan,“ tvrdí Kudrnová.

České ministerstvo zahraničí prozatím nemá zprávy o zasažených Češích. V cestovatelském systému Drozd je na Tchaj-wanu registrováno 88 českých občanů. Ani v Japonsku podle Wernerové z odboru komunikace resortu nejsou žádní zasažení Češi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 16 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 3 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 6 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 7 hhodinami
Načítání...