Záplavy na východním Slovensku pokračují, vyžádaly si dva životy

Košice - Hladiny rozvodněných toků na východním Slovensku postupně klesají. Povodně si zatím vyžádaly dvě oběti. Dva lidé se utopili při obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa. "Dva lidi strhl místní potok, obě těla jsme už našli," informoval o utonutí jednačtyřicetiletého muže a o osm let mladší ženy Ján Želonka z hasičského sboru ve Staré Ľubovni. Kvůli záplavám je zakázán vstup na turistické stezky ve Slovenském ráji a v části Vysokých Tatrách. Podle Slovenského hydrometeorologického ústavu bude pršet nejspíš až do pátku, situace se má zlepšit až o víkendu.

Situace se zlepšila i v kriticky postiženém okrese Bardejov, kde většina umělých hrází odolala přívalům vody a hladina už přestala stoupat. Zaplavených ale zůstává více než 40 obcí. „Obce Livovská Huta a Kríže jsou úplně odříznuté od světa,“ uvedla šéfka povodňové komise v Bardejově Mária Hankovská. Uvedené vsi, v nichž žije od 200 do 500 lidí, zůstaly i bez dodávek elektřiny. V obci Kružľov se 400 obyvateli voda strhla všechny mosty a lávky. K odříznutým vsím se záchranáři pokusí dostat ve čtvrtek, kdy do regionu dorazí těžká technika.

Hasiči také museli přečerpávat vodu ze sklepů v obcích v okolí Popradu a Bardejova. Zde museli evakuovat také několik romských osad.Třetí stupeň povodňového nebezpečí platí i v Prešově a jeho okolí. Podle policie rozvodněná řeka Sekčov zaplavila silnici mezi obcemi Nižná Šebastová a Fintice. Do postižených oblastí ještě ve středu večer odcestovali premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák. Fico uvedl, že vláda je připravena obce zasažené záplavami odškodnit

Povodně zasáhly i oblast okolo Popradu. Nejpostiženější je obec Ždiar, kde se na silnici sesula část svahu. „Stoupají hlavně přítoky řek Torysa, Topľa a Poprad a hladiny se budou dále zvyšovat,“ konstatoval Dušan Mydla ze Slovenského vodohospodářského podniku. Odhadnout, zda se z koryt vylijí i další potoky, však nedokázal.

Turisté nesmí do Vysokých Tater ani Slovenského ráje

Ve Vysokých Tatrách dnes situaci komplikoval i silný vítr, kvůli kterému ve stejnojmenném městě (dříve Smokovec) vyhlásili mimořádnou situaci. Vítr lámal větve a vyvrátil několik stromů, které přerušily dopravu na trati ze Studeného Potoka do Tatranské Lomnice. TANAP pro turisty uzavřel Bielovodskou a Javorovskou dolinu a Zadné Meďoly. Tatranská magistrála je však průchodná. Záchranáři nedoporučují ani přechody přes tatranská sedla. Upozorňují také, že stezky ve Velké Fatře jsou nebezpečně rozmoklé. Uzavřeny jsou i stezky ve Slovenském ráji, kde velká voda zatopila soutěsky a poškodila mosty.

Meteorologové předpovídají další srážky, které sice nebudou tak intenzivní jako ve středu, půda je však podmáčená, a proto hrozí, že hladiny opět stoupnou. Experti varují, že hlavně na severu východního Slovenska mohou srážky a povodně způsobit velké škody a ohrozit lidské životy. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na své internetové stránce výstrahu nejvyššího stupně. Obrat k lepšímu by mohl nastat o víkendu.

Hladiny řek ale již postupně klesají a intenzivně prší jen zřídka. Déšť by měl ustat v průběhu zítřka. Vedle Slovenska postihla velká voda i jižní část Polska, konkrétně Malopolské a Podkarpatské vojvodství. Voda zatopila i i dolní část polského tatranského turistického centra Zakopane.

  • Záplavy na Slovensku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/329/32874.jpg
  • Záplavy na Slovensku si vyžádaly už dva mrtvé. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/328/32790.jpg