Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se kvůli podpoře kurdské autonomie střetl se spolupředsedou prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattinem Demirtaşem. HDP podle něj dostane lekci od lidu i justice. Konflikt prezidenta s šéfem prokurdské strany přichází v době, kdy turecké bezpečnostní síly při operaci na jihovýchodě země zabily už desítky Kurdů.
Za podporu autonomie Kurdů dostanete lekci, hrozí Erdogan
Kurdské organizace sdružené v Kongresu demokratické společnosti (DTK) o víkendu přijaly rezoluci požadující vytvoření autonomního regionu pro Kurdy v Turecku. Kurdové podle ní nepřestanou bojovat, dokud nedosáhnou vlastní regionální vlády. Podle DTK je autonomie jedinou možností, jak vyřešit kurdský problém. Jediné autonomní území s vlastní správou mají Kurdové od počátku 90. let na severu Iráku.
Spolupředseda HDP v reakci na víkendový kongres prohlásil, že jeho strana podporuje princip větší samosprávy Kurdů. Už v pondělí turecká agentura Anadolu uvedla, že státní zástupce zahájil vyšetřování Demirtaşe pro pobuřování a narušování ústavního pořádku.
Demirtaşovy výroky kritizoval i turecký premiér Ahmet Davutoglu. HDP podle něj není pravou politickou stranou. Davutoglu také řekl, že nikdy nebude jednat s nikým, kdo ohrožuje celistvost a integritu Turecka.
Premiér lídry HDP obvinil ze zvyšování napětí
Už v sobotu Davutoglu zrušil plánovanou schůzku s lídry HDP s tím, že zvyšují napětí svými požadavky na zastavení bojových operací na jihovýchodě země. Davutoglu také obvinil Demirtaşe ze zrady poté, co se spolupředseda HDP ve středu setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a odsoudil listopadové sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem.
Turecko nasadilo do operace na jihovýchodě země na 10 000 vojáků a jeho bezpečnostní síly už zabily více než 210 příslušníků zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).
Násilné střety mezi ozbrojenci z PKK a bezpečnostními složkami pohřbily letos v létě dvouleté příměří, když se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a Iráku. Kromě radikálních islamistů tam útočí i na tábory PKK. Tuto organizaci, která od roku 1984 bojuje za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku, považuje Turecko, USA i EU za teroristickou. Její třicetiletý boj si dosud vyžádal na 45 000 obětí.
Erdogan nešetřil kritikou ani vůči svým zahraničním protějškům
Turecký prezident se před odletem na oficiální návštěvu Saúdské Arábie opřel i do syrského prezidenta Bašára Asada. Jeho vládu obvinil z „nemilosrdného zabití“ 400 000 lidí.
Erdogan, který má během dvoudenní návštěvy Rijádu jednat o situaci v Sýrii, boji proti terorismu či energetické spolupráci, také kritizoval Rusko za podporu Asada.
„Nikam se nedostanete, když budete podporovat režim, který nemilosrdně zabil 400 000 nevinných lidí konvenčními a chemickými zbraněmi,“ uvedl. Podle agentury AP mínil nejspíš podporu Moskvy, která se do války v Sýrii přímo zapojila na straně Asadova režimu letos v září.
Čtyřletá občanská válka v Sýrii si podle dosud uváděných odhadů Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádala na 300 000 obětí. Skoro 12 milionů lidí vyhnala z domovů, z toho přes čtyři miliony za hranice Sýrie.