Z vrakoviště lodí za Washingtonem se stane mořská rezervace

2 minuty
Návštěva unikátního vrakoviště
Zdroj: ČT24

Americký prezident Barack Obama podpořil vznik dvou nových mořských rezervací, a to poprvé po 15 letech. Jedna z nich vznikne v Marylandu v ústí řeky Potomac do moře, kde se nachází největší vrakoviště lodí na západní polokouli. Na mělkém dně se zde rozpadá skoro 200 plavidel. Rezervace by měla pomoct podrobnému archeologickému výzkumu.

Americký prezident Woodrow Wilson nechal krátce před koncem první světové války postavit stovky dřevěných parních lodí. Konflikt, do něhož se Spojené státy zapojily aktivně až v dubnu 1917, však skončil příliš brzo a lodě už nikdo nechtěl. Jejich hřbitovem se tak stala právě zátoka Mallows kousek za Washingtonem.

Téměř po sto letech zde vznikne jedna ze dvou nových mořských rezervací, které podpořil i současný prezident Barack Obama. „Je to největší shromaždiště historických lodí, nejenom těch z první světové, ale až z Americké revoluce. Předpokládám, že tam taky najdeme nějaká prehistorická plavidla Indiánů,“ věří archeolog, historik a spisovatel Donald Shomette.

Zátoka v marylandském Mallows
Zdroj: ČT24

Shomette se stal jakýmsi otcem vznikající rezervace. Flotilu duchů, jak se jí říká, chce více otevřít veřejnosti i vědcům. Počátky Ameriky jako námořní velmoci totiž provázejí otazníky. A právě podrobnému archeologickému výzkumu by měla rezervace pomoci.

„Z téměř nulové výroby lodí najednou v tomto oboru začalo pracovat téměř milion mužů, které bylo potřeba zacvičit, živit, ubytovat, postavit školy pro jejich děti, města, železnice. To pro USA znamenalo obrovské sociální úsilí, které do té doby nemělo obdoby,“ dodává.

Lodní vrakoviště je rybím rájem

Vedle nezpochybnitelné historické hodnoty má však těžko přístupná zátoka Mallows také hodnotu ekologickou. Lodní vraky totiž slouží jako hnízdiště mnoha druhů podmořských živočichů. Navíc co se týče chytání okounů je toto místo podle rybářů jedním z nejlepších míst v celé Severní Americe.

Dostat se v USA na seznam Národních mořských rezervací je poměrně ojedinělé. Dosavadních pouhých 14 rezervací pokrývá ty nejcennější oblasti. „Předpokládám, že vyhlášení rezervace bude znamenat víc lidí a také víc peněz na různé projekty, co se týče divoké zvěře,“ doufá správce zátoky Mallows Raymond Jarboe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Očkování proti covidu děti chrání, zjistil Kennedyho úřad. Přesto ho už nedoporučuje

Nová zpráva amerických Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) pojmenovává, jak účinná je ochrana dětí před nemocí covid-19, pokud se nechají očkovat aktuální verzí vakcíny – oproti těm, které očkované nejsou.
před 40 mminutami

Australská vláda po útoku v Sydney projedná zpřísnění zbraňových zákonů

Australský premiér Anthony Albanese v reakci na nedělní útok v Sydney uvedl, že navrhne zpřísnění zákonů o držení střelných zbraní. Chce s ministry prodiskutovat možnost omezení počtu legálně držených zbraní na osobu a délku platnosti zbrojního průkazu. Australská pravidla přitom podle agentury Reuters již nyní patří k nejpřísnějším na světě a jsou dávána do souvislosti s tím, že Austrálie je mezi zeměmi s nejnižším počtem vražd střelnou zbraní na obyvatele.
před 52 mminutami

Americký režisér Rob Reiner zemřel násilnou smrtí

Americký režisér Rob Reiner a jeho žena Michele zemřeli v neděli násilnou smrtí ve svém domě v Los Angeles. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policejní zdroj, podle něhož policisté vyšetřují útok nožem, kvůli kterému vyslýchají příbuzného Reinerových. Osmasedmdesátiletý filmař režíroval snímky jako Když Harry potkal Sally, Pár správných chlapů nebo Misery nechce zemřít.
06:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útok v Sydney má řadu obětí. Cílil na židovskou komunitu

Střelba na pláži Bondi v Sydney si vyžádala patnáct obětí, včetně dítěte. Zraněných je nejméně 40. Na místě byl zabit také padesátiletý střelec, čímž se počet zemřelých zvýšil na šestnáct. Podle agentury Reuters to uvedla australská policie. Druhý útočník je v kritickém stavu v nemocnici. Premiér státu Nový Jižní Wales Chris Minns oznámil, že útok cílil na židovskou komunitu v Sydney. Podle izraelského serveru The Jerusalem Post se na místě konaly oslavy židovského svátku chanuka, kterých se účastnily přibližně dva tisíce lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Hongkongský soud uznal aktivistu Laie vinným ze spiknutí se zahraničními silami

Hongkongský soud v pondělí uznal prodemokratického aktivistu a někdejšího mediálního magnáta Jimmyho Laie vinným z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Lai se podle soudu spolčil se zahraničními silami a publikoval štvavé materiály, za což mu podle zmíněného Čínou vnuceného zákona hrozí až doživotí, napsala agentura Reuters.
04:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Chilané zvolili prezidentem krajně pravicového politika Kasta

Prezidentem Chile byl zvolen krajně pravicový politik José Antonio Kast, který v nedělním druhém kole voleb porazil levicovou konkurentku Jeannette Jaraovou. Po sečtení více než 99 procent okrsků získal Kast téměř 58,2 procenta hlasů, zatímco Jaraová dostala 41,8 procenta. Média se shodují, že Chile bude mít po jasném Kastově vítězství nejpravicovější vedení od konce diktatury Augusta Pinocheta v roce 1990.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Po střelbě na Brownově univerzitě v USA zemřeli nejméně dva lidé

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Policie později uvedla, že zadržela v souvislosti se střelbou jednu osobu. Podle šéfa policie Oscara Pereze je podezřelému kolem 20 let, s odvoláním na probíhající vyšetřování však odmítl sdělit podrobnosti. Úřady v tuto chvíli nepátrají po dalších podezřelých.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Britští reformisté navzdory řadě kauz hlásí širokou členskou základnu

Britští reformisté Nigela Farage prohlašují, že jsou „největší britskou politickou stranou“. V počtech členů předstihli vládní labouristy, kterým základna podporovatelů naopak klesá. Pokračující úspěchy pravice zatím nebrzdí ani skandály ohledně výdajů za kampaň a možných rasistických výroků jejího předsedy z dob studií.
před 13 hhodinami
Načítání...