Z Vietnamu se nevrátilo 60 tisíc Američanů

Hanoj - Třicet let trvala gerilová válka ve Vietnamu, v níž jednotky prezidenta Ho Či Mina bojovaly nejprve proti koloniální Francii, poté proti USA a nakonec jen proti jednotkám jihovietnamské vlády. Část tohoto konfliktu od roku 1960 je označována jako vietnamská válka, která si vyžádala životy 1,5 milionu Vietnamců, téměř 60 tisíc Američanů a přes 38 tisíc obětí jiných národností. USA se stáhly v roce 1973, ale válka skončila až 30. dubna 1975, kdy severovietnamští vojáci vjeli na sovětských tancích do Saigonu (dnes Ho Či Minovo Město) a jihovietnamský prezident podepsal kapitulaci. Ve Vietnamu je konflikt stále známý jako americká válka.

Základem pro intervenci USA, přesvědčených o nezbytnosti boje proti šíření komunismu v Asii, se stala dohoda o přátelství a vzájemné pomoci, kterou uzavřely s jihovietnamskou vládou v dubnu 1960. Zbraně na jih Vietnamu ale USA dodávaly už od roku 1950, sever Vietnamu zásobovaly zbraněmi Sovětský svaz a Čína.

Začátkem skutečné války se stal až tzv. Tonkinský incident. Americký Kongres dal začátkem srpna 1964 prezidentu Johnsonovi právo odpovědět silou na případné útoky na americké jednotky. Otevřená válka se rozhořela po přestřelkách mezi americkým torpédoborcem Maddox a severovietnamskými torpédovými čluny 2. srpna 1964 v Tonkinském zálivu. Druhý střet, který byl poslední kapkou, se měl uskutečnit o dva dny později, kdy měly severoamerické lodě bez příčiny zaútočit na americká plavidla. Až v roce 2005 vyšlo najevo, že druhý incident byl smyšlený.

Americká armáda poté zahájila nálety na území severního Vietnamu a na jihu vystupňovala hon na partyzány. Maximální nasazení měly USA ve vietnamské válce v roce 1968, kdy tam bylo přes půl milionu jejich vojáků.

Nevybuchlé miny a bomby zabíjí a mrzačí Vietnamce dodnes

Američané na Vietnam svrhli na 45 milionů tun bomb, z jeho území vytvořili „laboratoř“, která otestovala účinky 72 milionů litrů herbicidů; nejznámějšího z nich - Agent Orange - rozprášili 41,8 milionu litrů. Tyto herbicidy zničily vegetaci v rozsáhlých oblastech a na řadu desetiletí je zamořily, stejně jako nevybuchlé miny a bomby, které zabíjí a mrzačí Vietnamce dodnes.

Podle loňské studie nadace amerických vietnamských veteránů a vietnamského ministerstva obrany zabily tyto „zapomenuté“ miny a bomby od roku 1975 více než 42 tisíc lidí.

Během války v USA vzrostla popularita mírových hnutí

Konflikt poznamenalo také zpolitizování celého konfliktu a silný odpor v řadách americké veřejnosti. Odpůrci poukazovali na neřešitelnost situace, vysoký počet obětí a extrémní míru násilí jak mezi oběma stranami, tak hlavně na civilistech. Během války v USA vzrostla popularita různých mírových hnutí, konaly se demonstrace a nakonec převážil odpor k válce.

„Účastnil jsem se v roce 1970 bojů v celé jižní oblasti, prakticky v celém středním i jižním Vietnamu. Američané tehdy dosadili Ngo Dinh Diema a udělali z něj prezidenta jižního Vietnamu. Rozdělili Vietnam na dvě části – na severní a na jižní. Proto pak lid jižního Vietnamu musel bojovat, aby získal svoji svobodu. My jsme si nepřáli válku ve Vietnamu, ale vláda Spojených států sem začala posílat vojáky a chtěla, aby tu vedli válku. My ve Vietnamu jsme museli bojovat za svobodu, proto tady padlo mnoho Američanů a mnoho a mnoho Vietnamců.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 43 mminutami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. Ve frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem podle italské veřejnoprávní televize RAI stále stojí tisíce lidí, ráno na vstup čekaly asi hodinu. Dosud se s v pondělí zesnulým osmaosmdesátiletým papežem rozloučilo téměř 130 tisíc lidí.
před 1 hhodinou

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 3 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 3 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 4 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 5 hhodinami

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 12 hhodinami
Načítání...