Všichni jsme Pussy Riot, znělo ve světě

Kyjev/Sofia/Berlín – Demonstrace na podporu ruských punkerek Pussy Riot se dnes konaly v řadě evropských zemí. Členka feministické skupiny Femen v Kyjevě zničila kříž, v Sofii aktivisté oblékli památník Rudé armády do masek Pussy Riot. Demonstrovalo se v Berlíně, Tel Avivu, New Yorku, Torontu, Paříži nebo Varšavě. Moskevský soud dnes odsoudil trojici členek Pussy Riot za výtržnictví k dvouletému vězení za výtržnost v pravoslavném chrámu. Podporu děvčatům vyjadřují i politici, Západ hodnotí rozsudek jako nepřiměřený, verdikt soudu znepokojil i českou diplomacii. Advokáti odsouzených dívek přiznali, že mezinárodní tlak je pro jejich mandantky poslední nadějí.

Hluboké znepokojení nad verdiktem dnes vyjádřilo české ministerstvo zahraničí. V prohlášení uvedlo, že byl velmi přísně potrestán skutek, který nezpůsobil žádnou zdravotní a majetkovou újmu. Rozsudek popudil také stínového ministra zahraničí z ČSSD Lubomíra Zaorálka, podle něhož měl trest být podmíněný. Záležitost musí být předmětem „vzájemné debaty s ruskými partnery“, uvedl Zaorálek s tím, že „nám tohle jako Středoevropanům připadá, že je příliš.“ Česká pobočka Amnesty International ve svém vyjádření pokládá všechny tři aktivistky za vězně svědomí, odsouzené pouze za pokojné vyjádření svého přesvědčení.

Berlínská demonstrace na podporu Pussy Riot
Zdroj: ČTK/AP/Markus Schreiber

Verdikt odsoudili také západní diplomaté. „Dnešní rozsudek nad Pussy Riot se zdá být nepřiměřený k jejich činu,“ uvedla na Twitteru ambasáda USA v Moskvě. „Jsem hluboce zklamána verdiktem ruského soudu. Tento rozsudek je nepřiměřený,“ prohlásila ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. „Mám starost o to, jaké dopady bude mít verdikt nad hudebnicemi na vývoj ruské občanské společnosti a na její svobodu,“ řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Hlava ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill, který je na návštěvě Polska, se naopak k výsledku procesu odmítl vyjádřit. Pravoslavná církev ale krátce po odsouzení punkerek požádala úřady, aby „projevily milosrdenství“.

Sergej Udalcov, ruský opoziční předák:
„Nikdy jsem nebyl jejich fanoušek. Než je zatkli, nevěnoval jsem jim pozornost. Jejich způsob sdělení je sporný. Jsem ale proti politickému lynčování tří nevinných dívek.“

Nikolaj Polozov, obhájce:
„Pussy Riot jsou připraveny nést tíhu rozsudku, ale hodlají pokračovat ve svém boji. Nikdy se nepřiznají k něčemu, co nespáchaly. A opakuji: Nespáchaly žádný zločin.“

Mark Fejgin, advokát Pussy Riot:
„Ten proces byl fraška a rozsudek taky. Odráží to politickou situaci v Rusku. Pohrdání právem a spravedlností se tu stalo normou.“

Guido Westerwelle, německý ministr zahraničí:
„Tento verdikt zhorší pověst Ruska ve světě. Je velmi nepřiměřený – a to, i kdybychom brali ta obvinění vážně.“

Madonna, americká zpěvačka:
„Udělaly něco odvážného. Už za to zaplatily a já se modlím za jejich svobodu.“

Vratislav Brabenec, člen The Plastic People of the Universe:
„Nám se stala podobná věc v roce 1976, kdy jsme taky zlobili, a nakonec nás zachránilo to, že se ten svět začal trochu ozývat.“

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí:
„Ty holky jsou opravdu báječný. Já je opravdu obdivuju, protože mají odvahu.“

Verdikt kritizovali také představitelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), mezi jejíž členy patří i Rusko. „Obvinění z výtržnictví a z náboženské nesnášenlivosti nesmí být využívána k omezování svobody vyjadřování,“ prohlásila pověřenkyně OBSE pro svobodu tisku Dunja Mijatičová. Zdůraznila, že svobodné vyjadřování nesmí být omezováno bez ohledu na to, jak je provokativní či satirické, a za žádných okolností nesmí vést k uvěznění. Předseda parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) Jean-Claude Mignon prohlásil, že podle standardů RE je rozsudek nepřiměřený. Zároveň vyjádřil naději, že ruská justice rozsudek přehodnotí.

Průvod na podporu Pussy Riot v Plzni
Zdroj: ČTK/AP/Petr Eret

Demonstruje se u nás i ve světě

Přes 300 lidí dnes v Plzni podepsalo petici za podporu punkerek, více než 50 protestujících podpořil i primátor Martin Baxa (ODS). „Hodně se to srovnává s procesem s českou skupinou Plastic People za komunismu,“ řekl jeden z organizátorů protestu Roman Černík. Plzeň je od od čtvrtečního večera po Praze dalším českým městem, kde lidé mohou podepisovat petici. Také v Praze na Václavském náměstí se koná demonstrace na podporu odsouzených členek Pussy Riot - Naděždy Tolokonnikovové (22), Marije Aljochinové (24) a Jekatěriny Samucevičové (30).

moskevského soudu se shromáždily stovky stoupenců souzených zpěvaček, jejich odpůrců  i novinářů z různých zemí. K budově přišli i významní bojovníci za lidská práva, představitelé opozice, mezi nimi Alexej Navalnyj, bývalý poslanec Vladimir Ryžkov, Lev Ponomarjov nebo novinář Leonid Parfjonov. Policie několik příznivců punkerek zatkla. Mezi zadrženými se ocitl i opoziční předák Sergej Udalcov nebo bývalý šachový šampion, nyní opoziční předák Garri Kasparov.

K protestům obhájců lidských práv proti „nespravedlivému rozsudku“ se přidal i prezidentův poradce Michail Fedotov, exministr financí Alexej Kudrin, obávající se důsledků dalšího zpochybnění ruské justice pro investice, či úřední ombudsman Vladimir Lukin, podle něhož Pussy Riot nespáchaly žádný zločin, ale „vážný přestupek“.

Do půli těla obnažená a nápisy na podporu Pussy Riot popsaná Inna Ševčenková z ukrajinské skupiny Femen podřízla dnes motorovou pilou kříž v Kyjevě. Čtyřmetrový památník byl vztyčen v roce 2005. „Tímto Femen vyzývá všechny zdravé společenské síly, aby nemilosrdně vyplavily ze společnosti všechny zahnilé náboženské předsudky, které podporují diktaturu a brání rozvoji demokracie a svobody,“ vysvětlily feministky svou akci. Ševčenkovou podporovaly její kolegyně, všechny už byly obviněny z výtržnictví. Zatčen zatím nikdo nebyl.

Ukrajinky z hnutí Femen podřízly kříž
Zdroj: ČTK/AP/Sergei Chuzavkov

Bulharští aktivisté nazývající se Skupina lidí v noci na dnešek na podporu Pussy Riot oblékli památník Rudé armády v centru Sofie do barevných kukel s nápisem „Všichni jsme Pussy Riot“. Výzvu k omilostnění vězněných dívek pak zaslali do médií, na ruskou ambasádu, bulharské vládě a do místního parlamentu.

Před ruskou ambasádou v Berlíně demonstrovalo asi 150 lidí. Potleskem ocenili jednu z organizátorek protestu, která na adresu Moskvy volala: „Svět se dívá a není spokojený s tím, co vidí. My všichni jsme Pussy Riot.“ V Paříži se sympatizanti s punkerkami sešli na náměstí Igora Stravinského poblíž muzea moderního umění Centre Pompidou, demonstrovalo se i před ruským velvyslanectvím v Izraeli, ruským konzulátem v kanadském Torontu a průvod na podporu punkerek prošel Varšavou.

Happeningy na podporu Pussy Riot se v posledních dnech konaly po celém světě. V Helsinkách se svlékly tři dívky, z nichž každá měla na obnažené hrudi napsáno jedno ze slov hesla „Osvoboďte Pussy Riot“. Ve vídeňském kostele Sv. Mikuláše, který je ve správě ruské církve, umístili dva příznivci Pussy Riot jejich fotografii. Několik stovek lidí se sešlo i v New Yorku, kde protest pořádala organizace Free Pussy Riot! podporovaná Amnesty International, která Pussy Riot uznala za „vězně svědomí“. Podle Reuters předala Amnesty International tento týden ruským ambasádám v Londýně a ve Washingtonu petici se 12 000, respektive 70 000 podpisy.

Na své srpnové koncertní šňůře v Rusku podpořila z pódia Pussy Riot zpěvačka Madonna a podporují je i další světoví umělci - například bývalý člen Beatles Paul McCartney, vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono nebo Sting.

Rusista a hostující profesor v Ústavu slavistiky Humboldtovy univerzity v Berlíně Tomáš Glanc pokládá rozsudek za logické pokračování inscenovaného procesu, v němž byla celá obhajoba ignorovaná, zatímco navzájem si nápadně podobná svědectví obžaloby byla nekriticky přijata.

Srbská krajní pravice podpořila ruskou justici

V Bělehradě dnes naopak příznivci krajní pravice pořádali manifestaci na podporu ruské justice a proti Pussy Riot. Organizátoři shromáždění také vyzývali, aby trojice punkerek skončila v psychiatrické léčebně.