Vídeň řeší, co s Hitlerovým balkonem na radnici. Ozývají se hlasy po jeho stržení

Ve Vídni se rozhořela debata, zda odstranit balkon, který byl přistaven na historickou budovu vídeňské radnice pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Na místě původně dřevěné tribuny, z níž Hitler řečnil 9. dubna 1938, byla brzy zhotovena kamenná kopie. Ta je dodnes součástí hlavní věže radniční budovy.

Necelý měsíc po připojení Rakouska k nacistickému Německu, 10. dubna 1938, se konalo lidové hlasování, které drtivou většinou 99 % hlasů spojení obou zemí potvrdilo.

Den před hlasováním navštívil vídeňskou radnici Adolf Hitler. Novogotická budova ale neměla žádné vhodné místo, kde by nacistický diktátor mohl pronést projev. Parapet na věži radnice byl proto odstraněn a nahrazen polokruhovou dřevěnou konstrukcí.

Tehdejší nacistický vídeňský primátor Hermann Neubacher poté nařídil v upomínku na připojení Rakouska k Německu a také pro účel budoucích masových shromáždění zřídit na místě dřevěné tribuny kamennou kopii. 

Kopie měla vycházet ze stylu, v jakém architekt Friedrich Schmidt radnici navrhl. Na rozdíl od některých jím navrhovaných balkonů ale nemohl být tento „doplněk“ podepřený sloupy, protože přímo pod balkonem se nachází reliéf s jezdcem na koni. Balkon proto působí poněkud neohrabaně, píše web rakouských novin Kurier.

Zbourat, nebo uvést do souvislostí?

Iniciativa Memory Gaps nyní požaduje stržení tohoto reliktu nacismu a anšlusu Rakouska k nacistické říši. Samotní radní uvažují podle agentury APA přinejmenším o tom, jak balkon uvést do historických souvislostí.

Podle iniciativy Memory Gaps „Hitlerův balkon“ narušuje i architektonickou linii hlavní věže radnice. „Alternativně by mohl být tento historií zatížený balkon v pozitivním smyslu naposledy uveden do provozu,“ navrhují aktivisté. Dvanáctého listopadu 2018, na 100. výročí založení Rakouské republiky, by podle nich mohl z tohoto místa zaznít proslov o míru jakožto proklamace usmíření.

Vídeňská radní pro kulturu Veronica Kaupová-Haslerová (SPÖ) otevřenou diskusi uvítala. Podle ní se tak vrací zapomenutá součást dějin radnice zpátky do povědomí lidí. Politička se vyslovila pro to, aby v budoucnu bylo součástí objektu upozornění na jeho minulost. I v případě, že bude balkon stržen, nemá zmizet beze stopy a má být objasněno, co se dříve na tomto místě nacházelo.

Podle rektorky Akademie výtvarných umění Evy Blimlingerové by měl být balkon zachován a jeho příběh by měl být uveden do patřičného kontextu. „Také tento balkon je jako mnoho, co v době národního socialismu vzniklo, součástí naší historie,“ míní Blimlingerová. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rwanda se ohání genocidou a s pomocí rebelů v Kongu nejspíš krade vzácný coltan

Demokratická republika Kongo ukrývá nerostné bohatství v odhadované hodnotě stovek bilionů korun. Boj o přírodní zdroje včetně vzácného coltanu, využívaného ve smartphonech, destabilizoval zemi. Nynější bleskovou ofenzivu rebelů ze skupiny M23 neoficiálně podporuje Rwanda. Tamní prezident viní Kongo, že ukrývá členy kmene Hutu, kteří se kdysi podíleli na genocidě, mluví o bezpečnostní hrozbě a ochraně menšinových Tutsiů. Podle expertů OSN přitom Rwanda s pomocí M23 potají těží klíčové konžské suroviny.
31. 1. 2025

Norové zadrželi loď podezřelou z poškození kabelu

Norská policie zadržela norskou loď s plně ruskou posádkou kvůli podezření, že se podílela na poškození optického kabelu v Baltském moři. Zadržení se uskutečnilo na žádost lotyšských úřadů, uvedla podle agentury Reuters policie v norském městě Tromsö. Nedávno pak švédské úřady zabavily loď Vezhen a vyšetřují ji také kvůli poškození podmořského kabelu.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Fiala a Lipavský důrazně odmítli, že by česká vláda zasahovala do záležitostí Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) opět obvinil Českou republiku, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) to důrazně odmítl, premiér Petr Fiala (ODS) označil obvinění za absurdní. Fico také na schůzce s diplomaty jmenovitě oslovil přítomného českého velvyslance Rudolfa Jindráka.
31. 1. 2025

Nahradíte dolar, uvalíme cla, pohrozil Trump zemím BRICS

Prezident USA Donald Trump ve čtvrtek varoval členské země skupiny BRICS před nahrazením amerického dolaru jako rezervní měny a zopakoval hrozbu stoprocentních cel, kterou vyslovil už po vítězství v listopadových volbách.
31. 1. 2025

Izrael udeřil na cíle Hizballáhu na jihu Libanonu

Izraelské stíhací letouny v noci na pátek provedly sérii náletů na cíle libanonské teroristické skupiny Hizballáh v údolí Bikáa na východě Libanonu, informoval server The Times of Israel (ToI). Operaci armáda provedla navzdory dohodě o příměří, která má po prodloužení platit ještě více než dva týdny.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Vyšetřovatelé srážky ve Washingtonu vyzvedli z letounu obě černé skříňky

Vyšetřovatelé tragické srážky vojenského vrtulníku s dopravním letadlem, při níž ve středu večer v americkém hlavním městě Washingtonu zahynulo 67 lidí, už vyzvedli ze zříceného letounu obě černé skříňky. Uvedl to americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Americká média napsala, že na stejném letišti se 24 hodin před srážkou předešlo jiné nehodě.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Americký Senát potvrdil Burguma ministrem vnitra

Americký Senát ve čtvrtek večer potvrdil ve funkci nového ministra vnitra Douga Burguma, miliardáře a bývalého guvernéra Severní Dakoty, jehož si prezident Donald Trump vybral, aby mimo jiné prosazoval jeho agendu zvyšování těžby fosilních paliv. Senátoři schválili Burgumovu nominaci poměrem hlasů 79 ku 18.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Krutý režim v Myanmaru podepřou „soukromé“ síly z Číny

Čtyři roky po převratu v Myanmaru pozice vojenské junty významně oslabila na úkor nejrůznějších povstaleckých skupin. Odpor si ale vyžádal značné oběti – tisíce lidí zemřely, další skončily za mřížemi a přes tři miliony obyvatel muselo opustit své domovy. Režim podporuje vojensky i na mezinárodním poli Rusko a Čína. Ta se chystá vyslat do země ozbrojené soukromé bezpečnostní síly na ochranu společných projektů. Kontroverzní plán budí u států jihovýchodní Asie obavy z rozšiřování vlivu Pekingu v době, kdy přináší nejistotu změny v Bílém domě.
31. 1. 2025
Načítání...