Většina náboženských organizací v Anglii a Walesu nedokáže ochránit děti před sexuálním zneužíváním a kryje ho. Vyplývá to ze zprávy britské nezávislé komise pro vyšetřování zneužívání dětí (IICSA). Podle komise se sexuální zneužívání odehrává v prostředí všech významných náboženství, kde se více dbá na vnější pověst než na stav obětí.
Většina náboženských organizací v Británii kryje zneužívání dětí, píše komise
Komise svou zprávu založila na důkazech sesbíraných v 38 náboženských organizacích včetně svědků Jehovových, baptistů, metodistů, muslimů, židů, hinduistů či buddhistů. Komise již dříve popsala, jak sexuální zneužívání kryje i anglikánská a římskokatolická církev.
Náboženské organizace případy sexuálního zneužívání nejen kryjí, ale před potřebami obětí těchto činů upřednostňují zachování své pověsti, zdůrazňuje zpráva.
Přezkum obvinění ze sexuálního zneužívání vznesených mezi lety 2015 až 2020 a zahrnující významné osoby či instituce ukázal, že jedenáct procent (443) případů bylo spojeno s náboženskými organizacemi. Zhruba deset procent podezřelých (726 osob) bylo zaměstnáno těmito organizacemi. Komise upozorňuje, že se případy sexuálního zneužívání ve skutečnosti odehrávají častěji, než kolik je jich ohlášených.
Příběhy zneužitých
Zpráva je založená na výpovědích a zkušenostech obětí sexuálního zneužívání. Zmiňuje příběh dvanáctileté dívky, kterou zneužíval správce kostela. Místní farář matce oběti řekl, že je „ceněným“ členem metodistické církve.
Jiný případ popisuje dívku, která byla od osmi do jedenácti let zneužívána v islámské medrese, tedy náboženské škole. Když se s tím svěřila, členové organizace ji označili za „cuchtu“.
Komise ve zprávě, která má 226 stran, uvádí, že některé náboženské komunity nepoučují děti o sexu a sexuálních vztazích. Problémem také může být, že v některých jazycích neexistují slova pro znásilnění, sexuální zneužívání nebo genitálie.
Autoři zprávy zdůraznili, že v náboženských organizacích mají často převahu muži, kteří zastávají vysoké pozice. Doporučili, aby si tyto organizace stanovily jasnou politiku ochrany dětí a postupy pro případ zneužívání.
Vyšetřovací komisi IICSA zřídila v roce 2014 tehdejší britská ministryně vnitra Theresa Mayová v reakci na skandál kolem bývalého slavného moderátora BBC Jimmyho Savillea. Teprve po jeho smrti v roce 2011 se ukázalo, že šlo o sexuálního útočníka, který má na svědomí stovky zločinů.