Ve Slovinsku se za zprávy na webu bude platit

Lublaň - Ve Slovinsku dnes začal fungovat projekt Piano, který zajišťuje zpoplatnění přístupu na internet. Systém přijala většina celostátních deníků, vydavatelé a provozovatelé internetových médií. Snahou provozovatele Piano Media je zavést systém postupně v celé Evropské unii. Do projektu se hned od začátku zapojí sedm vydavatelských domů, které vlastní 14 mediálních značek a on-line publikací. Většina médií ale zpočátku bude zřejmě dost opatrná a zaměří se na vysvětlení, v čem je placený přístup pro uživatele přínosnější.

Lidé, kteří budou chtít užívat on-line obsah, si budou moci vybrat z několika verzí předplatného. Měsíc přístupu bude stát 4,89 eura (kolem 125 Kč), roční předplatné vyjde na 48,90 eura (asi 1250 Kč). Bude možné si ale koupit předplatné i na týden, a to za 1,99 eura (asi 51 Kč). Za poplatek ale bude možné volně se pohybovat mezi weby všech účastníků. Po jednom přihlášení tak bude uživatel moci číst obsah hned několika novin a dalších elektronických médií, které se projektu účastní. Šéfredaktoři většinou zdůrazňují, že po zpoplatnění obsahu se budou moci věnovat exkluzivním materiálům, redakčním komentářům, rozhovorům a dalšímu zpravodajství, které je náročnější na produkci.

Piano je slovenský projekt, který na Slovensku funguje od loňského dubna. Na Slovensku se do projektu Piano zapojily zpravodajské portály deníků Hospodárske noviny, Pravda, Sme a Šport, dále týdeník Týždeň, komerční televize Joj, počítačový magazín PC Revue, portál o médiích Mediálne.sk a zábavní portál MeeToo.sk. Web nejčtenějšího slovenského listu Nový čas ale do projektu nevstoupil. Slováci platí za týden 0,99 eura (asi 25 Kč), za měsíc 2,90 eura (asi 74 Kč) a za rok 29 eur (zhruba 742 Kč). Společnost Piano Media založil Tomáš Bella, což je bývalý šéfredaktor internetového portálu Sme Online. O peníze, které uživatelé zaplatí na předplatném, se zpravodajské weby dělí. Čtyřicet procent dostane web, kde si čtenář koupil předplatné do systému Piano. Třicet procent jde portálu, kde čtenář tráví čas, zbylých 30 procent dostane Piano Media.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

OSN: Počet izraelských osad budovaných na Západním břehu letos výrazně narostl

Počet izraelských osad budovaných na okupovaném Západním břehu letos proti minulým letům výrazně narostl. Je nejvyšší za sledované období od roku 2017, uvádí neveřejná zpráva OSN, kterou citovala agentura AFP. Generální tajemník organizace António Guterres to ve zmíněném dokumentu odsoudil jako porušení mezinárodního práva, které prý ještě zhoršuje situaci Palestinců na území okupovaném židovským státem.
před 1 hhodinou

V Íránu znovu zatkli držitelku Nobelovy ceny za mír Mohammadíovou

V Íránu byla opět zatčena držitelka Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadíová, uvádí s odvoláním na její podporovatele agentura AP. Íránské úřady se k zatčení 53leté bojovnice proti útlaku žen v Íránu a za dodržování lidských práv dosud oficiálně nevyjádřily.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Rwandou podporované milice postupují ve východním Kongu

OSN pozastavila distribuci humanitární pomoci na východě Konga (Demokratické republiky Kongo). Obává se o svůj personál kvůli rychlému postupu tutsijských rebelů z milice M23, jejichž síly čerstvě okupují pohraniční město Uvira. Boje přitom měla zastavit mírová dohoda, kterou před týdnem ve Washingtonu formálně podepsali prezidenti Konga a Rwandy.
před 3 hhodinami

O sobotním jednání o Ukrajině v Paříži není jasno

V sobotu by se mohlo v Paříži jednat o ruské agresi na Ukrajině, ale není to jisté. Agentura Reuters v pátek večer s odvoláním na úřad francouzského prezidenta napsala, že setkání se neuskuteční. Elysejský palác ani francouzská média však takovou zprávu nepřinesly. Schůzka byla plánována na úrovni poradců pro národní bezpečnost z Ukrajiny, Francie, Británie a Německa. Spojené státy svou účast nepotvrdily. Americký prezident Donald Trump k tomu řekl, že případné vyslání amerického zástupce by záleželo na tom, zda bude šance na úspěch jednání.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

EU zmrazila ruská aktiva na neurčito, Maďarsko a Slovensko byly proti

Ruská aktiva v Evropské unii zůstanou zmrazená na neurčito, nebude o tom tedy třeba každých šest měsíců hlasovat jako dosud. Rozhodly o tom členské státy EU. Hlasování probíhalo písemnou formou a pro schválení kroku byla potřeba kvalifikovaná většina. Česko zmrazení aktiv podpořilo, proti byly Maďarsko a Slovensko. Hlasování odstranilo překážku související s použitím ruských aktiv na pomoc Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V jedné z největších ruských rafinerií vypukl požár, píše Ukrajinska pravda

Ruský dronový úder na Pavlohrad zabil seniora a další čtyři lidi zranil, uvedl šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Vladyslav Hajvanenko. Moskva útočila také na Oděsu a její okolí. Server Ukrajinska pravda píše o sérii explozí v ruské Jaroslavli a následném požáru v tamní rafinerii. V Tveru se pak sestřelený dron podle úřadů zřítil na výškový obytný dům, sedm lidí utrpělo zranění. Tvrzení nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Boj s Kambodžou pokračuje, zní z Thajska. Podle Trumpa je dohoda na klidu zbraní

Mezi Thajskem a Kambodžou zatím nebylo uzavřeno žádné příměří, boje pokračují, řekl americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi thajský premiér Anutin Čánvirakun. Trump ale krátce poté oznámil, že telefonoval s vedoucími představiteli obou zemí a ti souhlasili, že s platností od pátku zastaví veškerou střelbu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Německu prudce přibylo ruských hybridních hrozeb

Německo zaznamenalo prudký nárůst ruských hybridních akcí snažících se destabilizovat zemi, oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese. Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity se týkají dezinformací, špionáže, kybernetických útoků i pokusů o sabotáže. Podle Berlína se Moskva pokusila ovlivnit i únorové parlamentní volby či loni napadla řízení letového provozu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...