Ve Francii rychle přibývá nakažených koronavirem. Stoupl ale i počet provedených testů

3 minuty
Události ČT: Ve Francii přibývá nakažených i testů
Zdroj: ČT24

Francie vykazuje v posledních týdnech intenzivní růst nově nakažených koronavirem. Za poslední týden zaznamenala třicet pět tisíc nových případů, což je po Španělsku nejvíc v Evropě. Hygienici vysvětlují, že vysoký denní nárůst je způsobený především vyšším počtem prováděných testů. Za sedm dní jich laboratoře v zemi zpracovaly přes milion.

V srpnu jako by Francouzi na covid-19 zapomněli. Pláže na jihu země byly skoro stejně plné jako loni a turistice pomohla i vláda, když rychle uvolnila restrikce. „Lidé už se přestávají bát, zdravotníci je uklidnili,“ podotkl François de Canson, starosta obce La Londe.

Teď má Francie průměrně přes sedm tisíc nových případů denně. „Nakažených je 35 tisíc za jeden týden, navíc v pátek bylo rekordních devět tisíc případů denně. Ta čísla jsou opravdu vysoká, ale je třeba si uvědomit, že mohou souviset s vysokým počtem testů, kterých je až milion týdně,“ doplnil zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd.

Stovky zavřených tříd, na testy musel i premiér

Podle řady odborníků může za nárůst nakažených právě bezstarostné léto. O to větší obavy provázejí začátek školního roku. Stovky tříd zavřených po pouhých několika dnech výuky tyto obavy potvrdily.

„Místní zástupce je v kontaktu s infikovaným žákem, který jde na testy. Nevíme, jestli s ním naše dítě bylo v kontaktu a zda by mělo být také testováno,“ přibližuje současnou situaci Alexandra Clémentová, matka žáka v Marseille.

Nákaza se šíří i mezi sportovci. S pozitivním testem je v karanténě už sedm hráčů klubu Paris Saint-Germain, včetně hvězdného útočníka Kyliana Mbappého, který mohl nakazit i další spoluhráče v národním týmu.

Na testy musel i premiér Jean Castex. V sobotu se setkal s ředitelem cyklistického závodu Tour de France Christianem Prudhommem, u kterého se nákaza potvrdila v úterý. Ještě ten samý den vyšel Castexovi negativní test. 

Navzdory nárůstu počtu infikovaných však neroste výrazně počet hospitalizovaných a pacientů na jednotkách intenzivní péče. „Toto číslo roste, ale roste velmi pomalu a je poměrně nízké k počtu nakažených,“ doplnil zpravodaj ČT.

Vláda uvažuje o zkrácení karantény

Francouzská vláda může navíc už do konce týdne rozhodnout o zkrácení karantény na sedm dní. Podpořila to i vědecká rada státu, podle které trvá infekčnost nakažených maximálně pět dní. Některé země včetně České republiky už ale před cestou do Francie varují.

Řada francouzských epidemiologů nicméně tvrdí, že samotný růst počtu nakažených není ten nejdůležitější ukazatel. Navíc počet testů za týden se už přehoupl přes milion.

„Většina populace neonemocní. Jenom její malá část může mít vážnější potíže a někteří lidé mohou i zemřít,“ tvrdí epidemiolog Laurent Toubiana z Národního ústavu pro zdraví a výzkum medicíny.

Většina případů je ve čtyřech oblastech

Sedmdesát procent případů se soustředí v pouhých čtyřech regionech. „Mluvíme zejména o Paříži a okolí a také o Azurovém pobřeží, tedy o okolí Nice, a hlavně Marseille je na tom nepříliš dobře,“ upřesnil Šmíd.

Pokud vláda bude zpřísňovat opatření, bylo by to jen lokálně. Například v Paříži platí povinnost nosit roušky nejen v dopravě a ve veřejných prostorách, ale také venku.

„Něco podobného platí pro Marseille, pro Nice a přístoupila k tomu i další větší města. Někde se to netýká plošně celého města, ale jen ulic, kde je vysoké procento obyvatel a kde je nebezpečí, že vysoká hustota obyvatel může zvýšit riziko nákazy,“ uzavřel zpravodaj ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 6 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 9 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 9 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 10 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 13 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...