Vatikán uctí památku zavražděných iráckých křesťanů

Vatikán - U oltáře katedry ve vatikánské bazilice svatého Petra se dnes v pět hodin odpoledne bude konat zádušní mše k uctění památky 44 věřících a dvou kněží, kteří 31. října zemřeli při násilném přepadení kostela v centru Bagdádu. Iráčtí křesťané byli terčem islámských radikálů i v minulosti. Ještě před 30 lety tvořili tři procenta obyvatelstva, dnes jich je necelé jedno procento.

Ozbrojenci zaútočili na křesťany při večerní bohoslužbě, na tělech měli výbušniny a v rukou granáty. Několik lidí propustili, stovku si ale tehdy nechali jako rukojmí. Když irácké bezpečnostní složky začaly zasahovat, atentátníci se vyhodili do povětří. K masakru se přihlásila organizace Islámský stát v Iráku. Požadovala propuštění svých spolubojovníků z věznic v Iráku a Egyptě a muslimek z egyptských koptských klášterů. Pohrozila, že jinak irácké křesťany vyhladí.

„Je to hrůzný kriminální čin, který byl namířen proti vládě a její schopnosti zajistit bezpečnost a dodržování zákonů. Iráckým silám se podařilo útok zločineckého gangu zastavit, přesto potřebujeme profesionály, aby se během záchranné akce zajatci nestávali oběťmi,“ prohlásil tehdy křesťanský člen iráckého parlamentu Jonadem Kana.

2 minuty
Ve Vatikánu se koná mše za oběti bagdádského masakru
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí zraněné

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně osm zraněných. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 23 mminutami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 1 hhodinou

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 2 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...