Vatikán tvrdí: Papež nebyl v Hitlerjugend - nikdy, nikdy, nikdy!

Jeruzalém - Papež Benedikt XVI. nikdy nebyl členem Hitlerjugend. Prohlásil to dnes vatikánský mluvčí Federico Lombardi v rozporu s dřívějšími výroky samotného papeže. Lombardi ale nevysvětlil, proč Vatikán nepopřel Benediktovo členství v této nacistické mládežnické organizaci už v minulosti, přestože média na tuto podrobnost ze života tehdy ještě německého kardinála Josepha Ratzingera poukazovala už před jeho zvolením papežem v roce 2005 a tento bod se od té doby pravidelně objevuje v článcích o Benediktovi XVI. Znovu se toto téma objevilo v médiích v souvislosti s nynější papežovou cestou do Izraele.

„Papež nikdy nebyl v Hitlerjugend, nikdy, nikdy, nikdy,“ citovaly Lombardiho agentury. „Hitlerjugend byl sborem dobrovolníků, fanaticky a ideologicky oddaných nacistům,“ řekl Lombardi. Pomocné sbory protivzdušné obrany, k nimž byl papež před koncem války zařazen, neměly podle Lombardiho „ absolutně nic společného s Hitlerjugend, nacismem ani nacistickou ideologií.“

V knize autobiografických a náboženských reflexí Sůl země z roku 1996, která je založena na rozhovorech s německým novinářem Peterem Seewaldem, papež řekl, že byl automaticky zařazen do Hitlerjugend. „Nejdříve jsme tam nebyli, když pak ale byla zavedena povinná Hitlerjugend, můj bratr byl nucen do ní vstoupit. Já jsem byl ještě příliš mladý, ale později, jako seminarista, jsem byl v HJ zaregistrován. Jakmile jsem vyšel ze semináře, už nikdy jsem se nevrátil.“ Papež v knize také říká, že sloužil v oddíle protivzdušné obrany. Lombardi dnes zdůraznil rozdíl mezi přesvědčenými aktivisty Hitlerovy mládeže a členy pomocných oddílů protivzdušné obrany. Kategorii nedobrovolných členů Hitlerjugend, k nimž papež podle vlastních slov patřil, Lombardi opominul.

Kontroverze kolem papežovy osoby a některých jeho dřívějších postojů a deklarovaných záměrů se vyhrotila zejména po pondělním Benediktově projevu v památníku obětem holokaustu Jad vašem v Jeruzalémě. Ten vyvolal v Izraeli zklamání a kritiku proto, že se v něm papež jednoznačně nezmínil o vině nacistů a Němců na holokaustu, neomluvil se za něj a neuvedl jeho rozsah. Lombardi dnes obhajoval Benedikta s tím, že papež se o svých německých kořenech zmínil už dříve, zejména během návštěvy synagogy v Kolíně nad Rýnem v roce 2005 a vyhlazovacího tábora Osvětim o rok později. „Nemůže zmiňovat všechno pokaždé, když mluví,“ řekl vatikánský mluvčí novinářům v Jeruzalémě.