Varování rumunského ústavního soudu: Kabinet ohrožuje vládu zákona

Bukurešť - Rumunský ústavní soud dnes obvinil premiéra Victora Pontu a jeho stranu, že se snaží tento nejvyšší justiční orgán rozložit, a oznámil, že si na ohrožení své nezávislosti stěžoval u evropských úřadů. Politické dění v Rumunsku vyvolává znepokojení v zahraničí.

Ponta, jenž čelí výzvám, aby kvůli plagiátorské aféře rezignoval, minulý týden ignoroval rozsudek ústavního soudu. Podle něj měl právo na summitu Evropské unie Rumunsko zastupovat prezident Traian Basescu, ale Ponta se i tak na schůzku sedmadvacítky do Bruselu vydal.

Sociální demokrat Ponta tvrdí, že se řídil doporučením parlamentu - v němž ovšem mají sociální demokraté (PSD) a jejich spojenci z Národní liberální strany (PNL) pohodlnou většinu -, že Rumunsko by měl na summitu zastupovat premiér. Ponta zpochybňuje nezávislost soudu, tvrdí, že ho ovládá prezident. PSD vyhrožovala, že některé soudce vymění.

„Žádáme parlament a rumunského prezidenta, aby podnikli kroky proti promyšleným opatřením, která jsou jednoznačně v rozporu s ústavou, demokratickými normami a principy vlády zákona,“ uvedl ústavní soud v prohlášení.

Šest z devíti soudců ústavního soudu jmenuje parlament, každá z jeho komor po třech, výběr zbývajících třech má v rukou prezident. „Vzhledem k mimořádné závažnosti situace, bezprecedentním útokům na ústavní soud a jeho soudce… ústavní soud o všem vyrozuměl evropské instituce,“ píše se v prohlášení soudu.

Podle analytiků PSD a PNL ohrožují vládu zákona a dělbu moci. Politický pat mezi premiérem a prezidentem prakticky ochromil rozhodovací procesy v zemi. Opožďují se kvůli němu reformy, k nimž se Rumunsko zavázalo výměnou za půjčku od Mezinárodního měnového fondu.

Socialisté vyměnili předsedu Senátu a ombudsmana

PSD a PNL dnes také sesadily dosavadního předsedu Senátu z opoziční Demokratické liberální strany. Nahradil ho šéf PNL Crin Antonescu. Předseda Senátu je v Rumunsku po prezidentovi druhým mužem ve státu, a pokud by byl sesazen prezident Basescu, čímž mu Ponta hrozí, převzal by jeho úřad Antonescu. Parlament dnes také na přání předsedy vlády vyměnil ombudsmana a do této funkce zvolil socialistu.

Středopravicový prezident Basescu vyzval parlamentní většinu a vládu levého středu, aby „okamžitě přestaly podnikat kroky proti státním institucím“. Premiér Ponta zase vzkázal prezidentovi, aby „přestal vyhrožovat vládě“.

Pontova vláda se dostala k moci v květnu. Vystřídala proreformní kabinet s blízkými vazbami na prezidenta Baseska. V listopadu čekají Rumunsko parlamentní volby. Pontovi by mohl uškodit spor s prezidentem, obvinění, že část své doktorské práce opsal, i to, že soud před časem poslal na dva roky do vězení expremiéra Adriana Nastaseho, který si u sociálních demokratů nadále udržuje silnou pozici.