V troskách zříceného archivu zřejmě zůstali dva lidé

Kolín nad Rýnem - Podle záchranářů by mohli být v troskách zříceného archivu a přilehlých budov v Kolíně nad Rýnem zasypáni dva lidé. Od rána asi dvě stovky hasičů odklízely trosky, hledají v nich pohřešované. V sutinách by mohli být dva obyvatelé sousedního domu. Záchranáři ráno pátrali po čtyřech nezvěstných osobách, dvě se už mezitím úřadům přihlásily. Podle záchranářů je šance na vyproštění živých lidí téměř nulová, uvedla berlínská zpravodajka ČT Hana Scharffová.

Při pátrání po zasypaných lidech podle záchranářů zatím není možné využít psy. „Z oblastí se zemětřeseními víme, že je možné v troskách budov zázrakem přežít i několik dní. To platí tedy i v Kolíně. Naděje umírá poslední. A třeba se stane zázrak i tady,“ uvedl šéf technické firmy Albrecht Broemme.

Hasiči nyní v oblasti pracují na tom, aby stabilizovali zbytky trosek zřícených domů. V oblasti probíhá stavba tunelu metra, hrozí proto, že by se podloží mohlo sesunout a trosky domů by se ještě mohly zřítit.

Pracovníci proto v noci základy budov zpevnili betonem. Hasiči v noci strhli i nedaleké garáže, aby se mohli k troskám lépe dostat. Na místě nyní vzniká plocha, na níž by mohly být přistaveny bagry a jeřáb, které by měly pomoci s odklízením trosek. 

Zřícení archivu je také kulturní tragédií. Pod troskami skončila paměť prastarého města, tedy 30 kilometrů nejcennějších archiválií celoevropského významu. Tyto středověké smlouvy zůstaly zázrakem nepoškozené, vzácné císařské buly jsou ale zřejmě v troskách. Jen málo přitom chybělo k ještě většímu neštěstí. Před devíti dny tudy procházely tisíce lidí v masopustním průvodu.

Podle záchranářů by mohli být v troskách zříceného archívu a přilehlých budov v Kolíně nad Rýnem zasypáni až čtyři lidé.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael zahájil další vlnu útoků na Teherán. Ten udeřil i v Ománu

Izraelská armáda oznámila, že zahájila další rozsáhlou vlnu útoků na Teherán. Ve městě a jeho okolí se podle médií ozývají exploze. Americký prezident Donald Trump mezitím uvedl v příspěvku na síti Truth Social, že Spojené státy naprosto ničí teroristický režim v Íránu, a to vojensky, ekonomicky i jinak. Írán v odvetě udeřil v Izraeli a oběti má sestřelení dronu nad Ománem.
08:53Aktualizovánopřed 11 mminutami

Úbytek nerozhodnutých mandátů živí polarizaci americké politiky

V podzimních volbách do Kongresu je méně nerozhodnutých okrsků – takzvaných competitive seats –, než bývalo, napsala veřejnoprávní stanice NPR. Podle ní to mimo jiné způsobilo překreslování volebních obvodů v uplynulých letech. Demokratická strana se sice nyní těší podle průzkumu podpoře voličů, ale kvůli nízkému počtu competitive seats se její převaha nemusí projevit v odpovídající míře. Navíc klesající počet nerozhodnutých okrsků vede k tomu, že umírnění voliči ztrácí vliv na výsledek voleb.
před 3 hhodinami

Národní sdružení chce v obecních volbách ovládnout jih Francie

Ve Francii vrcholí kampaň před obecními volbami. Hlasování o novém obsazení téměř 35 tisíc radnic má tentokrát celostátní přesah. Výsledky nejen ve velkých městech ukáží, jak si rok před prezidentským kláním stojí v současnosti nejsilnější uskupení – nacionalistické Národní sdružení (RN), se kterým dosud všechny ostatní politické subjekty odmítaly spolupracovat. RN nyní cílí na větší sídla především na jihu země.
před 3 hhodinami

Pákistán udeřil v Afghánistánu. Kábul hlásí čtyři mrtvé

Pákistán uskutečnil vzdušné údery v Kábulu a v pohraničních provinciích Afghánistánu. Píší o tom tiskové agentury s odvoláním na úřady vládnoucího Talibanu. Podle kábulské policie zahynuli při útocích na hlavní město čtyři lidé, dalších patnáct bylo zraněno.
před 5 hhodinami

V Iráku při dronovém útoku zemřel francouzský voják

Při čtvrtečním dronovém útoku na kurdsko-francouzskou základnu u Machmúru na severu Iráku zemřel francouzský voják. Několik dalších jich utrpělo zranění, potvrdil prezident Emmanuel Macron. Portál The New Region poznamenal, že po začátku amerických a izraelských útoků na Teherán provádějí Írán a proíránské milice v Iráku protiúdery na tamní vojenská zařízení propojená se Spojenými státy a jejich spojenci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA povolily dočasně nakupovat vybranou ruskou ropu

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent.
01:35Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Mise Artemis pro přistání na Měsíci může mít zásadní problémy, varuje inspektor

NASA nedávno změnila své plány ohledně mise na Měsíc. Stále ale doufá, že tam do roku 2028 její astronauti přistanou. Teď se objevila další překážka – podle zprávy kontrolního orgánu by let byl spojený s riziky pro bezpečnost posádky. Ve čtvrtek večer pak NASA informovala, že start mise Artemis II, při které astronauti obletí Měsíc, by mohl proběhnout 1. dubna.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

USA v Iráku ztratily tankovací letoun. Sestřelení vyloučily

Spojené státy během současných válečných operací proti Íránu ztratily tankovací letoun KC-135. Zřítil se na západě Iráku. Na síti X to oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) s tím, že událost nesouvisela s nepřátelskou ani se spojeneckou palbou.
před 11 hhodinami
Načítání...