V Tibetu zřejmě zemřelo všech 83 zavalených horníků

Peking – Třiaosmdesát dělníků dnes časně ráno zavalila půda při rozsáhlém sesuvu v důlní oblasti na jihozápadě Číny. Záchranáři ani po několika hodninách od sesuvu nenarazili na známky života. Na místo dorazilo přes tisíc policistů, hasičů a zdravotníků. Neštěstí se odehrálo v horské oblasti nedaleko metropole Tibetské autonomní oblasti Lhasy, kde se těží zlato. Dělníci zřejmě spali.

„Nenarazili jsme na žádnou známku života,“ konstatoval v televizi po zhruba 14 hodinách od katastrofy mluvčí místní správy. Bahno, suť a kameny pokryly oblast o rozloze přibližně čtyř kilometrů čtverečních v nadmořské výšce kolem 4 600 metrů. Do údolí se sesunuly zhruba dva miliony kubíků půdy, bahna a kamení.

Hledání se zatím muselo zastavit kvůli hrozbě dalších sesuvů. „Je tu možnost sekundárních sesuvů, trhlina v horách se rozšířila. Proto jsme se rozhodli stáhnout naše záchranáře zpět do bezpečnější zóny, připravujeme druhý záchranný plán,“ řekl zástupce tibetského ministra.

Sesuv podle čínských úřadů uvěznil pracovníky dceřiné společnosti čínské státní těžařské skupiny China National Gold, která je největším producentem zlata v Číně. Tamní média o sesuvu informují jako o přírodní pohromě, podrobnosti ale neuvádějí. Na místo dorazilo přes 1 000 policistů, hasičů a zdravotníků. Úřady do pátrání zapojily těžkou techniku a speciálně cvičené psy.

Mezi oběťmi jsou údajně jen dva Tibeťané

Neštěstí pravděpodobně vyvolá další nesouhlas s čínskou nadvládou v Tibetu. Kritici tvrdí, že zájmy Pekingu se v této oblasti orientují na nerostné bohatství a strategickou lokalitu na úkor původní buddhistické kultury a místních křehkých ekosystémů.

Mezi oběťmi dnešního sesuvu jsou údajně jen dva Tibeťané. Zbytek tvoří etničtí Chanové, což dokládá, že s velkými investičními projekty je často spojen příliv většinové čínské populace do Tibetu, který byl kdysi nezávislým státem.

Zavalení horníci jsou zřejmě mrtví (zdroj: ČT24)
Vydáno pod