V Pákistánu dál hledali vojáky pod lavinou - bez úspěchu

Islámábád - Od rána opět pokračovaly vyprošťovací práce v pohoří Karákoram, kde v sobotu obří lavina zasypala pákistánskou vojenskou základnu se 135 lidmi. Z masy sněhu vysoké místy přes 20 metrů se zatím nepodařilo nikoho vyprostit a odborníci v záchranu možných přeživších již nedoufají.

Na místě neštěstí, které se nachází poblíž ledovce Siačen v konfliktní oblasti Kašmíru na pomezí Pákistánu a Indie, zasahovaly stovky záchranářů se psy a těžkou technikou. Podle zástupců armády, které pod podmínkou anonymity cituje agentura AP, se jim ale ani po 24 hodinách od tragédie zatím nepodařilo nikoho ze zasypaných objevit.

Nejpravděpodobnější je, že všech 135 lidí pod lavinou zahynulo. Experti, kteří zkoumají horské ledovce, jsou k nalezení přeživších skeptičtí. „Neexistuje naděje, není vůbec žádná šance,“ citovala AFP horského odborníka Šera Chána. „Přežít je možné prvních pět, deset minut,“ dodal. Vysvětlil, že zavalené zabije tlak masy sněhu a kamení, extrémní chlad a
nedostatek kyslíku.

Lavina zasypala vojenskou základnu
Zdroj: ČT24

Lavina pěchotní základnu v Gajarí pohřbila v sobotu brzy ráno místního času. V té chvíli v ní bylo 124 vojáků včetně velitelů a jedenáct civilistů. Sníh pokryl v hlubokém údolí oblast velkou asi jeden čtvreční kilometr, proto vyprošťování obětí může trvat i několik dní.

O oblast Kašmíru vedou Indie a Pákistán spor už od roku 1947, kdy získala Indie nezávislost na Británii. Obě země mají trvale své vojenské jednotky i vysoko v horách, a to už od roku 1984. Místo je považováno za nejvýše položené bojiště světa. Ačkoli od roku 2003 v příhraniční oblasti panuje klid zbraní, stále zde jsou tisíce vojáků - Indie jich má v oblasti podle odhadů asi 5 000, Pákistán zhruba polovinu.

Vydáno pod