V Německu není Hizballáh aktivní, reagoval na berlínský zákaz šéf organizace Nasralláh

Hnutí Hizballáh není v Německu aktivní, uvedl Hasan Nasralláh, vůdce této libanonské šíitské organizace. Stalo se tak poté, co spolková republika minulý týden Hizballáh na svém území zakázala a označila za teroristickou organizaci. Rozhodnutí Berlína Nasralláh považuje za ústupek vůli Američanů a snahu uspokojit Izrael.

„Když říkáme, že nejsme aktivní v Německu, jsme na sto procent upřímní,“ uvedl Nasralláh. Rozhodnutí Berlína označil za politické a dodal, že tamní zákaz jeho organizace odráží „podvolení se americké vůli a jeho cílem je uspokojit Izrael“.

Nasralláh také odsoudil policejní razie proti muslimským sdružením v Německu, které mají podle tamních úřadů blízko k Hizballáhu. Německý zákaz proíránského Hizballáhu šel ruku v ruce s policejními raziemi na několika místech spolkové republiky, mimo jiné v Berlíně, Brémách, Dortmundu nebo Münsteru. Strážci zákona při nich zabavili dokumenty i nosiče dat.

Německo odhaduje, že na jeho území je přes tisíc radikálních stoupenců organizace

Berlín o zákazu rozhodl 30. dubna. Krok zdůvodnil tím, že Hizballáh propaguje ozbrojený boj za použití teroristických prostředků a otevřeně vyzývá k násilnému zničení Izraele. Německé úřady odhadují, že šíitská organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců. Rozhodnutí také znamená, že se do budoucna nesmí na veřejnosti používat znaky organizace a její německý majetek propadá státu.

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Tlak, aby spolková republika Hizballáh zakázala, vyvíjel Izrael a Spojené státy, které už radikální skupinu na seznam teroristických organizací zařadily. Izrael krok Německa přivítal a označil ho za významný ve světovém boji proti teroru.