V Chile sílí kampaň za povolení potratu znásilněné jedenáctileté dívce

Santiago de Chile – Amnesty International se obrátila na chilskou vládu s výzvou, aby umožnila jedenáctileté těhotné dívce potrat. Dívka otěhotněla poté, co ji znásilnil její otčím. Chilské zákony potraty zakazují za všech okolností. Případ těhotné dívky jménem Belén však naznačuje, že se atmosféra ve společnosti mění.

Dvaatřicetiletý muž z jihochilského města Puerto Montt měl svou nevlastní dceru opakovaně znásilňovat během posledních dvou let. Belén je nyní ve 14. týdnu těhotenství a její případ rozděluje šestnáctimilionovou zemi. Liberálnější část společnosti v čele se ženskými organizacemi volá po tom, aby jí byl umožněn potrat a poslanci poté změnili letitý zákon zakazující umělé přerušení těhotenství. „Je zodpovědností chilského státu poskytnout jí veškerou nutnou podporu ve chvíli, kdy se vyrovnává se strašnými fyzickými a psychickými důsledky znásilnění a těhotenství jako jeho důsledku,“ uvádí Amnesty International v prohlášení, v němž požaduje, aby dívce stát umožnil případný potrat.

Konzervativní část Chilanů však trvá na tom, že protipotratový zákon by měl být dodržen i v tomto případě. O výjimce odmítá přemýšlet i pravicový prezident Sebastián Piňera, který ocenil „dospělost“, s jakou prý 11letá Belén svůj úděl nese, a prohlásil, že své dítě bude milovat. Ministr zdravotnictví Jaime Maňalich, kterého prezident pověřil „osobním dohledem“ na zdraví dívky, oznámil, že stát žádnou výjimku v jejím případě činit nebude.

Nastal čas na změnu?

Chile patří k ekonomicky rozvinutějším zemím Jižní Ameriky, ve společenských tématech se však řadí mezi ty konzervativnější. Například rozvody schválil parlament až v roce 2004, o legalizaci svazků osob stejného pohlaví nyní vedou politici debatu.

Klima ve společnosti se však mění a bývalá prezidentka Michelle Bacheletová, která je favoritkou letošních voleb, prosazuje povolení potratů v případech znásilnění či zdravotního rizika. Podobné pravidlo již v Chile v minulosti platilo, potraty však zcela zakázala vláda diktátora Augusta Pinocheta, který zemi vládl v letech 1973–1990.