V Berlíně se za parkování možná bude platit podle délky auta

Berlín – Berlínská radnice zvažuje možnost, aby cena parkování v německé metropoli byla odstupňována do tří kategorií podle délky auta. Nejnižší sazba by měla být pro vozy do 2,5 metru, druhá sazba pro vozy mezi 2,5 a pěti metry a nejvyšší pro auta delší než pět metrů. Návrh zdůvodňují radní ochranou ovzduší, opozice i experti ale namítají, že délka vozu nijak nesouvisí s tím, nakolik jeho provoz zatěžuje životní prostředí.

Podobný model parkovného podle délky auta uplatňují někteří provozovatelé garáží, žádné německé město však takový systém nezavedlo plošně pro veškerá svá parkoviště. Garáže také zvýšené parkovné obhajují tím, že větší vozy zaberou víc místa, berlínská radnice však jako motivaci pro svůj záměr uvádí ochranu životního prostředí.

Podle návrhu berlínského radního pro dopravu Christiana Gaeblera by odstupňované parkovné mělo zajistit, že do centra Berlína bude vjíždět méně velkých vozů. Ty podle radního vytvářejí více emisí oxidu uhličitého (CO2), které podle vědců způsobují klimatické změny. Německé sdružení automobilového průmyslu VDA ale argumentaci berlínské radnice odmítá s tím, že délka vozu nemá přímý vztah na jeho emise CO2 - ty ovlivňuje jeho hmotnost. Návrh kritizuje i berlínská opozice. „Úplně stejně jako tímto návrhem by se mohla radnice snažit snížit zatížení centra automobilovou dopravou tím, že odstupňuje parkovací poplatky podle barvy auta,“ řekl Herbert Behrens ze strany Levice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí nejméně 19 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně devatenáct zraněných, jedenáct z nich skončilo v nemocnici. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 2 hhodinami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 4 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 6 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...