Útok na hotel v somálském Mogadišu má nejméně dvacet obětí

Nejméně dvacet lidí zahynulo při útoku na hotel Hayat v somálském Mogadišu, do něhož v pátek pronikli ozbrojenci. S odvoláním na policii a svědky to uvedla agentura AP. Na čtyřicet lidí utrpělo zranění. K útoku se přihlásily somálské islamistické milice Šabáb. Střelba byla slyšet od hotelu i v sobotu večer a zásahy bezpečnostních složek proti posledním ozbrojencům, kteří se ukrývají v budově, pokračovaly.

Dopolední bilance agentury Reuters, která se odvolávala na pracovníka zpravodajské služby, činila nejméně dvanáct mrtvých. Zpravodajec uvedl, že útočníci ve druhém patře budovy shromáždili neznámý počet rukojmích, což brání bezpečnostním složkám v nasazení těžkých zbraní. Použili rovněž výbušniny na schodištích, aby znesnadnili přístup do některých pater.

Somálské síly se ještě v sobotu večer, tedy téměř 24 hodin od zahájení útoku, snažily ukončit obléhání hotelu. Z místa byla slyšet střelba a podle AP se bezpečnostní složky nyní snaží zneškodnit poslední ozbrojence, kteří se pravděpodobně skrývají v nejvyšším patře hotelu.

Nemocnice Medina v Mogadišu uvedla, že hospitalizovala nejméně čtyřicet lidí se zraněními z útoku. Devět z nich bylo po ošetření propuštěno a pět je naopak v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče.

„Dávali jsme si čaj u hotelové lobby, když jsme uslyšeli výbuch a potom střelbu. Hned jsem si pospíšil k hotelovým pokojům v přízemí a zamkl jsem se,“ popsal AP po telefonu svědek z místa Abdullahi Hussein. „Útočníci šli rovnou nahoru a začali střílet. Zůstal jsem v pokoji, dokud nedorazily bezpečnostní složky a nezachránily mě,“ řekl agentuře dále stejný svědek. Popsal, že při přesunu do bezpečí viděl na zemi před hotelovou recepcí ležet několik těl. Svědci na sociálních sítích v pátek zveřejnili videa, na kterých je slyšet střelba a vidět stoupající dým.

První útok od nástupu nového prezidenta

Hotel Hayat je oblíbeným místem schůzek vládních úředníků, politiků, novinářů a podnikatelů, napsala DPA. Podobné útoky na hotely páchali v minulosti ozbrojenci z hnutí Šabáb často. Loni v lednu v hotelu Afrik zabili devět lidí, v srpnu 2020 se milice přihlásily k útoku na hotel Elite, kde zemřelo dvanáct lidí. Nyní ale jde o první útok v metropoli od nástupu nového somálského prezidenta Hassana Sheikha Mohamuda v půlce května.

Milice Šabáb bojují proti centrální somálské vládě. Po nasazení mise AMISOM byly sice roku 2011 vytlačeny z Mogadiša, ale v rukou mají rozsáhlé venkovské oblasti, kde útočí na vládní a armádní cíle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 6 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 20 hhodinami
Načítání...