Ve Spojených státech se vrací takzvaná síťová neutralita, která má podle demokratů zaručit otevřený internet bez vnějších zásahů. V roce 2015 ji prosadila administrativa prezidenta Baracka Obamy, o tři roky později ale byla za vlády republikánského prezidenta Donalda Trumpa zrušena. Informují o tom americká média.
USA se vracejí k síťové neutralitě na internetu
Federální komise pro spoje (FCC) ve čtvrtek třemi hlasy proti dvěma schválila, že přelomová pravidla síťové neutrality začnou znovu platit. Znamená to, že komise znovu převezme regulační dohled nad širokopásmovým internetem. Hlasovala podle stranických linií k dokončení návrhu, který byl předložen loni v říjnu.
FCC podle své předsedkyně věří, že každý spotřebitel si zaslouží přístup k internetu, který je rychlý, otevřený a spravedlivý. „Minulá FCC zahodila svou autoritu a rozhodla, že širokopásmové připojení nepotřebuje žádný dohled,“ upozornila předsedkyně komise Jessica Rosenworcelová.
Síťová neutralita odkazuje na zásadu, že poskytovatelé internetových služeb by měli umožnit přístup k veškerému obsahu a k aplikacím bez ohledu na zdroj a bez zvýhodňování nebo blokování konkrétních produktů či webových stránek. V USA se to týká zejména operátorů AT&T, Comcast, Spectrum a Verizon.
FCC uvedla, že také využívá své nové pravomoci k tomu, aby nařídila americkým součástem čínských telekomunikačních společností China Telecom, China Unicom a China Mobile, aby ukončily služby širokopásmového přístupu k internetu ve Spojených státech. Rosenworcelová poznamenala, že FCC podnikla podobné kroky proti čínským telekomunikačním společnostem v minulosti s využitím stávajících pravomocí.
The Wall Street Journal: FFC si chce upevnit moc
Obnovení pravidel síťové neutrality bylo prioritou prezidenta Joea Bidena, zvoleného za Demokratickou stranu. Biden v červenci 2021 podepsal exekutivní příkaz vyzývající FCC k obnovení pravidel síťové neutrality. Její návrat ale demokraté nedokázali prosadit dříve, protože kontrolu nad pětičlennou komisí získali až loni v říjnu.
Za Trumpovy vlády FCC prosazovala názor, že pravidla síťové neutrality jsou zbytečná, protože blokují inovace a vedou k poklesu investic ze strany poskytovatelů internetových služeb. Toto tvrzení demokraté zpochybňují, ačkoliv princip sítové neutrality má své kritiky stále, a to nejen mezi republikány.
List The Wall Stret Journal tento týden v názorovém sloupku napsal, že FCC ve skutečnosti neusiluje o ochranu amerických spotřebitelů, ale o to, aby si upevnila moc. Jinými slovy, že Rosenworcelová znovu zavádí pravidla síťové neutrality, protože chce mít nad internetem rozsáhlou politickou kontrolu, píše list.