V USA padl koncept takzvané síťové neutrality prosazený Obamou

Horizont ČT24: V USA přestala platit síťová neutralita (zdroj: ČT24)

Ve Spojených státech v pondělí oficiálně padl koncept takzvané síťové neutrality, která zajišťovala volný a otevřený internet bez vnějších zásahů. Zásadu v roce 2015 prosadila vláda tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, federální regulátor ale loni pravidla zrušil. Podle kritiků se tak stalo v důsledku tlaku amerického telekomunikačního byznysu.

Přelomové rozhodnutí z roku 2015 zajišťovalo rovnocenný přístup k obsahu na internetu bez zásahu firem, které přístup zprostředkují. Regulace internetu je v USA ožehavým tématem, odvětví bylo dosud jen pod velmi malým úředním dohledem.

Evropa na sklonku roku 2015 přijala pravidla, která mají síťovou neutralitu chránit. Experti ale nevylučují, že změny v USA budou mít dopad i v zámoří.

Americká Federální komise pro spoje (FCC), ovládaná republikány, loni v prosinci navzdory protestům pravidla síťové neutrality zrušila s tím, že rozhodnutí vstoupí v platnost za půl roku. Krok byl vítězstvím pro kabelové firmy a mobilní operátory, kterým umožňuje určovat, k jakému obsahu se uživatelé dostanou. Poskytovatelé internetu navíc mohou za poplatek nabízet rychlejší internetové služby.

Změny se podle amerických expertů neprojeví okamžitě, protože firmy podnikající v prostředí internetu musejí prověřit, jaké zásahy budou uživatelé tolerovat.

Firmy teď můžou omezit nebo blokovat přístup na některé weby

Poskytovatelé přístupu na internet dosud museli veškerý provoz spravovat stejně. Nesměli blokovat webové stránky ani zpomalovat k nim přístup, nesměli dovolit, aby se lidé k některým službám dostali rychleji. Nesměli uměle komplikovat přístup k internetovým službám, aby si od jejich provozovatelů vynucovali poplatky. Nesměli za zvýšené ceny nabízet rychlé linky přístupu.

Teď je podle agentury AP toto vše legální, pokud firmy svou obchodní politiku na internetu zveřejní. V USA například poskytovatelé přístupu AT&T, Verizon nebo Comcast mohou poskytovat zvýhodněný přístup ke svým filmům a televizním show a znevýhodňovat konkurenty ze společností Amazon nebo YouTube.

FCC se zavázala, že omezování volné soutěže bude stíhat. Poskytovatelé přístupu zatím tvrdí, že internetové zvyklosti měnit nebudou. Do sporu s tvůrci internetového obsahu, například s firmami Netflix, Spotify nebo Snap, zatím zřejmě nepůjdou.

Zdrženlivost telekomunikačních firem je dočasná

Zdrženlivost telekomunikačních firem, které přístup na internet zprostředkují, je ale podle odborníků dočasná. Ve vhodné chvíli - za půl roku či za rok - se poměry internetového provozu začnou měnit. Firmy mohou mezitím například vybírat poplatky za videoslužby s vysokým rozlišením, zatímco servis s nižším bude zdarma.

Stoupenci zrušení síťové neutrality tvrdí, že krok přispěje ke zvýšení investic do telekomunikačních sítí, k inovacím a k větší soutěživosti mezi poskytovateli přístupu. „Přinese lepší, rychlejší a levnější internet pro americký lid,“ řekl šéf FCC Ajit Pai.

Boj za síťovou neutralitu stále ještě není prohraný, napsal server The Hill. Některé americké státy na ní trvají a vydávají vlastní nařízení mimo federální legislativu. Podáno bylo rovněž několik desítek soudních žalob. Senát hlasoval pro zachování neutrality, Sněmovna reprezentantů ale zřejmě tento požadavek shodí se stolu.

Zrušení neutrality podpořil prezident Donald Trump, demokratičtí kongresmani s ním ale zásadně nesouhlasí. Rozhodnutí FCC označili za „neamerické“ a za „frontální útok na uživatele“. Slibují, že problém bude klíčovou součástí jejich kampaně před listopadovými volbami do Kongresu.