USA varují před cestami do Egypta, ubodaným je americký student

Káhira/Washington - Spojené státy varují své občany před cestami do Egypta, kterým znovu zmítají protesty proti prezidentu Mursímu. Jednou z obětí pátečních násilností v Alexandrii se totiž mimo jiné stal i jednadvacetiletý americký student Andrew Pochter, který zemřel na následky bodného zranění. Nepokoje si vyžádaly další dva lidské životy. Protesty budou pokračovat i o víkendu, na neděli je opozicí svolána velká demonstrace k výročí nástupu prezidenta Mursího do funkce. Washington zvažuje stažení svého diplomatického personálu ze země. České ministerstvo zahraničí doporučuje se v Egyptě zcela vyhýbat veřejným shromážděním.

Doporučení českého ministerstva zahraničí:

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba a v jižní části Sinaje doporučuje zvážit jakékoliv cesty mimo letoviska. „Nedoporučujeme též zdržovat se na těch veřejných místech, která jsou v současné době hojně využívána ke shromážděním,“ uvedl úřad už v úterý na svém webu.

Jednadvacetiletý americký student z Chevy Chase v Marylandu Andrew Pochter se náhodně připletl do davu, v němž se střetli odpůrci a příznivci prezidenta Mursího. Jeden z nich mu zasadil několik bodných ran do hrudníku. Mladík na následky svých zranění zemřel.

Není jasné, proč byl na demonstraci, ale je jisté, že měl u sebe malý fotoaparát. Do Egypta prý přijel na prázdniny, chtěl cestovat a doučovat egyptské děti angličtinu, sám se chtěl zdokonalit v arabštině. Podle rodiny se o Blízký východ hluboce zajímal a měl v plánu tam i žít a pracovat. Na jaře chtěl začít studovat v Jordánsku, v minulosti byl nějaký čas v Maroku.

Jeho kolegové oznámili, že byl v Alexandrii v rámci činnosti americké nevládní organizace AMIDEAST, která zajišťuje výuku a rozvojové programy. Pochterovu smrt potvrdilo ministerstvo zahraničí, podle jehož prohlášení přišel mladý muž o život, když fotil střety mezi Mursího stoupenci a odpůrci.

V Egyptě v pátek demonstrovaly desetitisíce stoupenců i odpůrců zdejšího islamistického prezidenta Muhammada Mursího. V Alexandrii, která je druhým největším městem v zemi, bylo při střetech obou táborů kromě dvou mrtvých také nejméně dalších 85 lidí zraněno.

Při explozi v Port Saídu v ústí Suezského kanálu pak zahynul další muž. Podle policie byla příčina výbuchu nejasná. Demonstranti ale v domnění, že šlo o bombu, zaútočili na místní kancelář islamistické strany. V neděli, kdy uplyne rok od nástupu zvoleného prezidenta Mursího do úřadu, se v zemi očekávají další velké demonstrace.

Na protest Mursího politice dnes oznámilo svou rezignaci osm členů Poradní rady, která je s 270 členy nejvyšším konzultativním orgánem a horní komorou parlamentu. Přes 22 milionů Egypťanů pak podepsalo petici za Mursího odchod z funkce hlavy státu a konání nových prezidentských voleb. Metoda ověřování podpisů ale není známa, Mursího podporovatelé výpovědní hodnotu petice zpochybňují.

Doporučení českého ministerstva zahraničí:

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba a v jižní části Sinaje doporučuje zvážit jakékoliv cesty mimo letoviska. „Nedoporučujeme též zdržovat se na těch veřejných místech, která jsou v současné době hojně využívána ke shromážděním,“ uvedl úřad už v úterý na svém webu.

USA stahují svůj diplomatický sbor

Washington v pátek povolil části svého diplomatického personálu v Egyptě a jejich rodinným příslušníkům opustit tuto zemi. Zaměstnanci americké vlády v Egyptě ani jejich příbuzní nemusí v tuto chvíli ministerstvo uposlechnout. Podle činitelů by ale Washington mohl rodinám diplomatických pracovníků nařídit odjet ze země, pokud se tam situace zhorší.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy, který je v současnosti na návštěvě na jihu kontinentu, zároveň vydala varování, podle něhož mají Američané do Egypta cestovat pouze v nezbytných případech. Obama vyzývá stoupence i odpůrce egyptského prezidenta, aby spolu začali jednat a skoncovali s násilím. V JAR také upozornil, že nestabilita Egypta by mohla ovlivnit celou oblast.