Započaly pohřební obřady na počest exprezidenta USA Jimmyho Cartera, který zemřel minulou neděli. Rakev dopravila speciální kolona nejprve do jeho rodného města Plains v Georgii, následně do Atlanty. Tam v budově jeho prezidentské knihovny bude moct široká veřejnost uctít jeho památku.
USA se loučí s Jimmym Carterem
Pohřební ceremonie, které v sobotu začaly v Carterově rodném státě Georgii, potrvají šest dní, uvedla agentura AP.
Kolona s Carterovou rakví zahalenou ve vlajce vyjela z lékařského střediska ve městě Americus v Georgii. Rakev do vozu nesli někdejší členové Tajné služby Spojených států (USSS), kteří prezidenta v Bílém domě chránili. USSS je ve Spojených státech ochrankou prezidenta i dalších vysokých ústavních činitelů.
Ve smuteční koloně byly mimo jiné exprezidentovy čtyři děti, vnoučata i pravnoučata. Procesí zamířilo přes Carterovo rodné městečko Plains do Atlanty. Do hlavního města Georgie přijel průvod odpoledne místního času (pozdě večer SEČ) a jeho trasu lemovaly stovky lidí.
Cesta kolem míst spojených s Carterem
V Plains smuteční kolona projela mimo jiné kolem domu, kde vyrůstala Carterova manželka Rosalynn. Ta zemřela předloni v listopadu ve věku 96 let. Cesta vedla rovněž kolem starého vlakového depa, které si Carter v roce 1976 vybral za ústředí své prezidentské kampaně, kolem čerpací stanice, kterou kdysi provozoval Carterův mladší bratr Billy, nebo kolem kostela, kde měli Carterovi svatbu.
Vůz s rakví a smutečním doprovodem se krátce zastavil v Archery nedaleko Plains před bývalou rodinnou farmou Carterových, kde někdejší prezident vyrůstal. Projel rovněž kolem hřbitova, kde spočívají Carterovi rodiče James Earl a Lillian. Farma je nyní součástí Carterova památníku. Služba památníku na znamení úcty 39krát zazvonila na starý farmářský zvon. Zvolený počet zvonění symbolicky odkazoval na to, že Carter byl v pořadí 39. prezidentem USA.
V Atlantě zůstane rakev do úterního rána, kdy se vydá do Washingtonu. Obyvatelé budou mít v Atlantě do pondělí možnost se rakvi s bývalým prezidentem poklonit. Samotný pohřeb se státními poctami bude ve čtvrtek ve washingtonské Národní katedrále. Rodina se následně s Carterem rozloučí soukromým obřadem v Plains.
Demokrat Carter vykonával prezidentskou funkci mezi lety 1977 a 1981. V roce 1982 se svou ženou Rosalynn založil Carterovo centrum (The Carter Center), kde pracoval další čtyři desítky let. Náplní centra bylo „nastolit mír, bojovat proti nemocem a budovat naději“. V roce 2002 Carter obdržel Nobelovu cenu za mír. Po odchodu z Bílého domu žil déle než kterýkoli jiný americký prezident.