USA obvinily první lidi v kauze Panama Papers

Americké úřady vznesly vůbec první obvinění vůči lidem zapleteným do kauzy takzvaných Panamských dokumentů. Čtveřici mužů obviněných z praní špinavých peněz či podvodů hrozí až desítky let vězení. Informovala o tom agentura Reuters.

Mezi obviněnými jsou tři lidé pracující přímo či zprostředkovaně pro panamskou právní firmu Mossack Fonseca, která stojí v centru skandálu týkajícího se více než 200 tisíc subjektů z dvou stovek zemí světa. Čtvrtým obviněným je jeden z klientů zmíněné firmy, která svým zákazníkům pomáhala co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Významné osoby zapletené do kauzy Panama Papers: Islandský premiér Sigmundur Gunlaugson, ukrajinský prezident Petro Porošenko, bývalý premiér Ukrajiny Pavlo Lazarenko, argentinský prezident Mauricio Makri či král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz
Zdroj: ČT24

Tři z obviněných již byli zadrženi, čtvrtým je právník Mossack Fonseca, který zatím úřadům uniká. Podle americké prokuratury v letech 2000 až 2017 pomáhala trojice klientům firmy vyhýbat se placení daní a ukrývat nelegální majetek zakládáním nastrčených společností sídlících v daňových rájích. Jedním z klientů byl i poslední z obviněných, jednaosmdesátiletý německý občan.

Kvůli dokumentům rezignoval už třeba islandský premiér

Takzvané Panama Papers začalo předloni zveřejňovat několik předních světových deníků. Po odhalení skandálu rezignovali někteří politici, například islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson či španělský ministr průmyslu José Manuel Soria.

Služeb panamské kanceláře využívali například lidé z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho.

Do rukou úřadů padli i dva hlavní podílníci společnosti, Ramón Fonseca a Jürgen Mossack, kteří byli loni obviněni v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii. Firma letos ukončila svou činnost.