Umělci nevěří, že by si útok kyselinou objednal sólista

Moskva - Kauza brutálního útoku na šéfa baletu ruského Velkého divadla Sergeje Filina ani po odhalení údajného původce neutichá. Přiznání Filinova kolegy Pavla Dmitričenka, který si údajně lednový útok kyselinou sírovou objednal, neukončilo spekulace, které divadlem kolují. Hovoří se o tom, že pozadí zločinné akce je širší.

Podle verze vyšetřovatelů zaplatil Dmitričenko 50 000 rublů (asi 32 000 Kč) jistému Juriji Zaruckému, který 17. ledna v centru Moskvy na šéfa baletu zaútočil. Sám Dmitričenko přiznává, že si útok objednal, o kyselině ale prý nebyla řeč. Zaruckij vypověděl, že doma z žíraviny odpařoval vodu, aby byla kyselina koncentrovanější. Dmitričenkovým motivem byla profesionální zášť, motivem Zaruckého peníze.

Umělci stojí za kolegou, vyšetřování nevěří

Baletní soubor Velkého divadla ale stojí za Dmitričenkem. Umělci se minulý týden sešli s vyšetřovateli a požádali je o důkazy, které mají jejich kolegu usvědčovat. Odpověď vyšetřovatelů je neuspokojila, trvají na tom, že Dmitričenko skutečným iniciátorem činu nebyl. „Celé divadlo za ním stojí,“ citovala agentura RIA Novosti slova členů souboru.

Sergej Filin před útokem a po opuštění nemocnice
Zdroj: ČT24/Alexander Zemlianichenko/Misha Japaridze

Dmitričenko je údajně jen loutkou, pravým původcem útoku je někdo jiný. „O jeho vině nikdo nepochybuje, ale nebyl rozhodně sám,“ řekla agentuře mluvčí souboru Jekatěrina Novikovová. Podle šéfa divadla Anatolije Iksanova měl útok očernit pověst divadla. „Dmitričenka k činu přinutili, všichni si to myslí. Ve skutečnosti to nebyl on, kdo útok objednal,“ řekl Iksanov v ruské televizi.

Ruská policie ale zatím kromě Dmitričenka o žádném jiném iniciátorovi zločinu nemluví. Dmitričenko je ve vyšetřovací vazbě, odkud nevyjde dřív než za šest týdnů.