Ukrajinci mají staronovou vládní koalici

Kyjev - Strana ukrajinského prezidenta Juščenka spolu se stranou premiérky Julije Tymošenkové vytvoří stejně jako v roce 2004 při takzvané oranžové revoluci vládní koalici. Do té přizvaly i skupinu nezávislých poslanců vedenou Volodymyrem Lytvynem, který stanul v čele samotného parlamentu. Současně se však ozývají hlasy, že oznámení o obnovení koalice bylo předčasné a že jednání na toto téma pokračují.

Ukrajinští politici tak vyřešili vleklou krizi, která vznikla na podzim po rozpadu koalice. Tehdy od koaliční dohody odstoupila strana prezidenta Juščenka na protest proti přijetí série zákonů v parlamentu, které výrazně omezovaly pravomoci prezidenta a které prosadila premiérka Tymošenková.

Nová vládnoucí koalice, kterou tvoří Blok Julije Tymošenkové, strana Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka a Blok Volodymyra Lytvyna, má ze 450 poslaneckých křesel 258.

Lytvyn prohlásil, že dohoda o nové koalici bude sice podepsána až v
příštích několika dnech, ale zástupci tří stran mu prý už předali
prohlášení, podle něhož hodlají pracovat společně. Juščenkova strana však namítá, že oficiálně nová aliance zatím nebyla schválena.

 Juščenko a Tymošenková byli v roce 2004 za takzvané oranžové revoluce partnery, ale postupně se z nich stali nesmiřitelní rivalové. Prezident ji dvakrát jmenoval ministerskou předsedkyní a dvakrát ji z funkce odvolal, než se s ní posléze definitivně názorově rozešel. Nyní se rivalové znovu spojili v koalici, do níž přibrali skupinu Lytvynovových poslanců.