Uganda, Kongo a jih Súdánu zahájily ofenzivu proti povstalcům

Nairobi/Kampala - Vojenské jednotky z Ugandy, Konga a jihu Súdánu zahájily společný útok proti ugandským vzbouřencům na severovýchodě Konga. Podle nedělního prohlášení těchto tří armád byla dobyta a zničena hlavní základna povstalecké Armády božího odporu (LRA). Armáda božího odporu pod vedením Josepha Konyho vede v regionu již přes 20 let krvavou občanskou válku.

Vlády Ugandy, Konga a jihu Súdánu se v červnu dohodly na společném postupu proti Konyho rebelům, pokud odmítnou podepsat mírovou dohodu. Tak jako dřív se však ani při posledním pokusu před několika týdny Kony k podpisu mírové smlouvy nedostavil.

Přes počáteční úspěch v současném vojenském tažení nebude podle expertů rychlé vítězství snadné. Rebelové z LRA se totiž v regionu velmi dobře orientují a díky guerillové taktice je nesnadné proti nim bojovat.

Armáda božího odporu vede proti ugandské vládě jednu z nejdelších afrických guerillových válek. Odhaduje se, že během 22 let konfliktu zahynuly desetitisíce civilistů a kolem dvou milionů lidí muselo opustit své domovy.

Ugandští povstalci jsou nechvalně proslulí zvěrstvy, jichž se dopouštějí na civilistech, a hromadným nasazením dětských vojáků. V posledních měsících opakovaně napadali vesnice v severovýchodním Kongu a na jihu Súdánu. Při těchto útocích zabili desítky lidí a unesli stovky dětí a mladistvých.