U Murmansku havaroval ruský bombardér, tři letci zahynuli

V Murmanské oblasti na severozápadě Ruska havaroval při přistání ruský bombardér Tu-22M3. S odkazem na nejmenovaný zdroj v ruských bezpečnostních strukturách to uvedla agentura TASS. Při neštěstí zahynuli tři letci a jeden utrpěl zranění.

Stroj se zřítil při návratu z cvičného letu na vojenském letišti v Murmanské oblasti. „Bombardér TU-22M3 havaroval při přistávacím manévru v Oleněgorsku,“ potvrdil zdroj agentury TASS. Na palubě nenesl žádné zbraně.

Příčinou nehody mohla být chyba pilota ve zhoršených povětrnostních podmínkách. „Bylo zhoršené počasí a letadlo se dostalo do sněhové bouře. V těchto podmínkách podle všeho nastala chyba techniky pilotáže, která vedla k tvrdému přistání. V jeho důsledku se rozlomil trup letounu a vypuknul požár,“ dodal zdroj.

Při nehodě zahynuli tři letci. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že „na základě informací z místa (havárie) byli dva piloti převezeni do nemocnice, kde jim byla poskytnuta nezbytná péče“. Jeden z hospitalizovaných však později na následky zranění zemřel.

Strategický nadzvukový bombardér Tu-22M3 vybavený raketami je určen k likvidaci pozemních a námořních cílů. První stroj tohoto typu vzlétl v roce 1977. Posádku tvoří čtyři letci. Ruské letectvo má ve výzbroji více než 100 těchto letounů a část z nich se podílí na vzdušných úderech v Sýrii. Poslední nehoda tohoto typu bombardéru se odehrála v roce 2004 v Novgorodské oblasti, celá posádka tehdy zahynula.

Minulý týden se na Dálném východě srazily dva ruské bombardéry Su-34. Ze čtyř letců přežil srážku jen jeden. Bombardéry nacvičovaly letové manévry, operace prováděly bez výzbroje. V době neštěstí byla v regionu silná bouře.