Turecká policie prohledala kvůli zmizení novináře saúdskoarabský konzulát v Istanbulu

3 minuty
Bílý dům trvá na objasnění případu zmizelého saúdského novináře
Zdroj: ČT24

Turečtí policisté dokončili práci na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kde hledali možné stopy v případu zmizení novináře Džamála Chášakdžího. Bezpečnostní zdroj agentuře Reuters už dříve potvrdil, že Turci mají zvukovou nahrávku dokazující, že Džamál Chášakdží byl na konzulátu zavražděn. Před příjezdem vyšetřovatelů kolovaly na sociálních sítích záběry úklidové čety, která dorazila na saúdskoarabské zastoupení před vyšetřovateli.

Tým vyšetřovatelů přijel ke konzulátu v neoznačených policejních vozech a na dotazy čekajících novinářů nereagoval. Prohledání konzulátu označuje agentura AP za nezvyklé, protože podle vídeňské konvence jsou ambasády a konzuláty územím zastupovaného státu.

Podle svědka citovaného agenturou Reuters pracovala přibližně desítka tureckých policistů a forenzních expertů na místě více než devět hodin. Z konzulátu si odvezli mimo jiné vzorky půdy či železné dveře, uvedla Reuters.

Rijád na prohlídku přistoupil, aby uklidnil západní spojence a mezinárodní společenství. Dosud ale nepředložil důkaz, že novinář z budovy zastupitelského úřadu odešel.

„Turecká policie má zvukovou nahrávku, která naznačuje, že Chášakdží byl na konzulátu zabit,“ potvrdil agentuře Reuters bezpečnostní zdroj. O nahrávce nicméně psal už minulý týden list The Washington Post. „Je slyšet jeho hlas a hlasy arabsky hovořících mužů. To, jak byl vyslýchán, mučen a pak zavražděn,“ sdělil nejmenovaný zdroj americkému listu.

6 minut
Horizont ČT24: Turecko prohledalo konzulát Saúdské Arábie
Zdroj: ČT24

V médiích minulý týden kolovala teorie, že záznam mohl pocházet z chytrých hodinek, které měl novinář na sobě. Odborník na moderní technologie Rory Cellan-Jones to ale pro server BBC označil za nepravděpodobné.

Je možné, že Turci mají na konzulátu odposlouchávací zařízení nebo jej podstrčili jednomu z domnělých vrahů novináře, napsal deník The Guardian.

Novinář Džamál Chášakdží, který dříve kritizoval saúdskoarabský režim včetně korunního prince Muhammada bin Salmána, žil od loňska v USA. Rijád tvrdí, že konzulát v den návštěvy opustil. Jako pohřešovaného ho nahlásila novinářova snoubenka, která na něj čekala před konzulátem, kam si šel vyřídit doklady kvůli svatbě. 

Novináři před saúdskoarabským konzulátem v Istanbulu
Zdroj: Murad Sezer/Reuters

Policie prý pracuje i s verzí, že tělo Saúdové rozpustili v kyselině

Podle tureckých médií pracuje místní policie s verzí, podle které bylo Chášakdžího tělo na konzulátu rozpuštěno v kyselině. Už 6. října turecká policie uvedla, že konzulát ve stejné době jako novinář navštívilo 15 saúdských úředníků, kteří přiletěli dvěma letadly z Rijádu. Ve skupině byl podle turecké policie přední forenzní expert, členové saúdskoarabské tajné služby a členové královské gardy.

CNN: Saúdská Arábie připravuje přiznání k vraždě

Korunní princ Muhammad bin Salmán se snaží prostřednictvím velmi bohaté PR kampaně a lobbistických firem vybudovat na Západě obrázek o sobě coby benevolentním despotovi, který dělá vše ve jménu reforem. Ale ukazuje se, čím ve skutečnosti je: tedy bezskrupulózním diktátorem, který neváhá unášet lidi a decimovat sousední Jemen tak, že se tam dějí věci na pokraji naší představivosti.
Ondřej Beránek
Orientální ústav Akademie věd ČR

Zpravodajská stanice CNN s odvoláním na dva nejmenované zdroje oznámila, že Saúdská Arábie připravuje zprávu, která bude obsahovat přiznání, že Chášakdží byl zabit při výslechu, který se vyvinul špatně. Text prý ještě není definitivní a může být změněn. Další zdroj stanici sdělil, že ve zprávě se přizná, že operace byla provedena bez povolení a že ti, kdo do ní byli zapojeni, ponesou odpovědnost.

Kauza zmizelého novináře vyvolala kritiku Rijádu ze strany několika západních vlád. Například USA a Británie o víkendu oznámily, že zvažují neúčast na prestižní hospodářské konferenci v Rijádu, kterou od 23. do 25. října hostí korunní princ Muhammad bin Salmán.

Americký prezident Donald Trump o víkendu pohrozil tvrdým potrestáním Saúdské Arábie, pokud se potvrdí, že za Chášakžího zmizením stojí Rijád. Prezident ale nechce, aby případná americká reakce znamenala ztrátu amerických pracovních míst kvůli tomu, že USA zastaví prodej zbraní a vojenského vybavení do Saúdské Arábie, která je na Blízkém východě klíčovým spojencem USA. K zastavení zbrojních dodávek již vyzvali někteří senátoři.

„Právě jsem hovořil s králem Saúdské Arábie, který popírá, že by věděl, co se mohlo ‚našemu saúdskoarabskému občanovi‘ stát,“ napsal Trump, který v tweetu Salmána citoval. „Řekl, že úzce spolupracují s Tureckem, aby našli odpovědi,“ doplnil Trump.

Ministři zahraničí zemí EU v pondělí uvedli, že žádají plné objasnění osudu Chášakdžího a čekají plnou spolupráci saúdskoarabských úřadů s tureckými.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
17:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Cestou k míru je dát Rusku okupované ukrajinské oblasti, tvrdil Witkoff Trumpovi

Zvláštní vyslanec Spojených států Steve Witkoff se minulý týden, necelých 48 hodin po schůzce s vyjednavačem vyslaným ruským vládcem Vladimirem Putinem, sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tomu sdělil, že nejrychlejším způsobem, jak zajistit příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila vlastnictví čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila nelegálně anektovat. Informovaly o tom zdroje agentury Reuters.
09:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rafah se stává nárazníkovou zónou, zní z Jeruzaléma

Oblast města Rafah v Pásmu Gazy se stává izraelskou nárazníkovou zónou, prohlásil po sobotním obsazení takzvaného koridoru Morag izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Ten zároveň obyvatele Pásma Gazy varoval, že izraelská armáda rozšíří bojové operace do většiny území oblasti, což si vynutí jejich evakuaci. Izrael 18. března v Pásmu Gazy zahájil novou ofenzivu, čímž přerušil křehké příměří uzavřené s teroristickým hnutím Hamás v lednu.
14:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 5 hhodinami

Členové WHO dosáhli předběžné dohody o řešení budoucích pandemií

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhli po třech letech diskusí předběžné dohody o způsobu řešení budoucích pandemií, řekla agentuře AFP spolupředsedkyně vyjednávacího orgánu, která je zároveň francouzskou velvyslankyní pro světové zdravotnictví, Anne-Claire Amprouová.
12:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Silný a chladný vítr ochromil části Číny

Severní oblasti Číny zasáhly silné větry připomínající tajfun, které si mimo jiné vynutily uzavření historických památek v Pekingu, narušily cestování a do některých oblastí přinesly sněžení a krupobití. Očekává se, že vítr by měl začít slábnout v neděli večer.
před 9 hhodinami

V centru Athén vybuchla bomba u kanceláří železničního dopravce

V rušné čtvrti v centru Athén v pátek večer vybuchla bomba umístěná před kancelářemi hlavní řecké železniční společnosti Hellenic Train, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. Podle dostupných informací nedošlo k žádným zraněním.
před 14 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 14 hhodinami
Načítání...