Tuny sutě a kamení zavalily klíčovou silnici v Rakousku

Vídeň - Mohutný skalní sesuv v rakouských východních Tyrolech v noci na dnešek uzavřel silnici Felbertauernstrasse, která je jediným silničním spojením oblasti se sousední spolkovou zemí Salcbursko a zároveň důležitou komunikací napříč hlavním hřebenem rakouských Alp. Zatím nelze vyloučit, že pod sesuvem uvízl automobil s dvěma lidmi.

Skála spadla kolem půl druhé v noci nedaleko obce Matrei. Sesuv zcela zničil téměř stometrový úsek silnice, kterou chránilo zastřešení před sněhovými lavinami. Silnice je nyní pro veškerou dopravu uzavřena a nejméně týden ještě bude.

Podle geologů se dalo do pohybu až 35 000 kubíků sutě a půdy. Tuny materiálu se pravděpodobně uvolnily v důsledku jarního tání.

Zatím nelze potvrdit ani vyvrátit informace, že sesuv zasypal osobní automobil s dvěma Vídeňany. V době sesuvu se však vůz pohyboval v oblasti. „Dosud nemáme žádnou stopu svědčící o tom, že je auto skutečně zasypáno, zatím nepřišlo ani oznámení o pohřešování osob,“ řekl starosta městečka Matrei Andreas Köll. Vůz z Vídně na silnici viděl motorista z Nizozemska.

Na místo byli původně vysláni záchranáři se psy, ale zatím nemohli terén prohledat, protože hrozí pád dalších kamenů. „Bylo by to příliš nebezpečné. Vypadá to tam jak v oblasti postižené zemětřesením,“ řekl Köll.

Sesuv zablokoval důležitou silnici v Rakousku
Zdroj: ISIFA/EPA/EXPA/ JÜREGEN FEICHTER

Úřady další postup konzultují s geology a zahájení odklízecích prací je zatím v nedohlednu. Experti se nejdřív pokusí s pomocí těžké techniky odvalit uvolněné bloky. Pokud se jim to nepodaří, přijdou ve středu na řadu odstřely.

Silnice je součástí jednoho z důležitých severo-jižních tahů do Korutan a Itálie. Autokluby proto v souvislosti se sesuvem varují před dopravními zácpami o nadcházejícím svatodušním víkendu. Řidiči mají využít Brennerskou dálnici A13 nebo Taurskou dálnici A10.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek při zátazích proti migrantům.
před 1 hhodinou

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM), které o události informovalo na síti X, se operace proti lodi uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 4 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a 40 zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je smrtelnou obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Jen ať nepadají bomby.“ Z Kyjeva za leden kvůli výpadkům odešlo na 600 tisíc lidí

Kvůli výpadkům proudu, tepla a vody, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, platí na Ukrajině nouzový stav. Například na levém břehu Kyjeva jsou domy, které nemají teplo už jedenáct dní. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klyčka město za leden opustilo 600 tisíc lidí.
před 7 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 7 hhodinami

Syrská vláda oznámila čtyřdenní příměří s Kurdy vedenou aliancí

Syrské ministerstvo obrany oznámilo nové, čtyřdenní příměří s ozbrojenou koalicí Syrských demokratických sil (SDF) vedenou Kurdy, píše agentura AFP. Koalice již potvrdila, že klid zbraní hodlá dodržovat. Velitel SDF Mazlúm Abdí zároveň oznámil, že jeho jednotky se stahují do oblastí s kurdskou většinou. Na počátku ledna propukly nové boje mezi vládními silami a ozbrojenci SDF, přičemž v neděli ohlášené příměří se zhroutilo.
před 8 hhodinami
Načítání...