Trumpův právník čelí dalšímu obvinění, že platil ženám za mlčení, píše americký tisk

Osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen čelí dalšímu podezření, že platil ženám za mlčení. V pátek to napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Cohen údajně zařídil dohodu mezi Elliottem Broidym, republikánským filantropem, který pomáhal shromažďovat peníze na Trumpovu kampaň, a modelkou časopisu Playboy. Ta dostala od Broidyho 1,6 milionu dolarů (zhruba 33 milionů Kč) za to, že bude o aféře mlčet.

Broidy krátce nato uvedl, že s playmate měl vztah a nabídl jí finanční pomoc, když mu řekla, že s ním otěhotněla. Jméno playmate zveřejněno nebylo. „Sama se rozhodla těhotenství ukončit a já jí v ten těžký okamžik nabídl finanční pomoc. Od té doby jsme spolu nebyli v kontaktu,“ uvedl Broidy v prohlášení.

Začátkem tohoto týdne podnikli agenti FBI v Cohenově kanceláři a bytě prohlídky. Podle zdrojů agentury Reuters pátrali po informacích o „úmluvách a platbách“ dvěma ženám, které tvrdí, že měly s Trumpem sexuální poměr, údajně šlo o případy pornoherečky Stephanie Cliffordové a bývalé modelky Playboye Karen McDougalové, které veřejně popsaly své sexuální zkušenosti s Trumpem.

Informace o dohodě za 1,6 milionu dolarů s Broidym, kterou Cohen rovněž údajně zprostředkoval, byla zveřejněna až nyní. Případ Cliffordové, známé také jako Stormy Daniels, nicméně nejnovější kauza poněkud připomíná, píše WSJ.

Trump byl v době údajné nevěry s Cliffordovou už rok ženatý s nynější manželkou Melanií. Cohen prý pár dnů před prezidentskými volbami v roce 2016 zaplatil herečce 130 tisíc dolarů (asi 2,7 milionu Kč), aby koupil její mlčení. Cohen trvá na tom, že Cliffordové vyplatil peníze z vlastních zdrojů. Trump jakýkoli vztah s Cliffordovou popírá a tvrdí, že o vyplacení peněz nevěděl.

Experti označují razie u Cohena za neobvykle rozsáhlé, agresivní a zcela bezprecedentní, co se osobního prezidentova advokáta týče. Podle Cohenova právního zástupce Stephena Ryana za prohlídkou zčásti stála žádost zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Vydáno pod