Trumpův exporadce Navarro nastoupil do vězení. Za pohrdání Kongresem dostal čtyři měsíce

Někdejší poradce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Peter Navarro v úterý jako první bývalý činitel Bílého domu nastoupil do vězení za pohrdání Kongresem.

Navarro koncem ledna dostal čtyři měsíce vězení za to, že neuposlechl předvolání od zákonodárců v souvislosti s vyšetřováním útoku Trumpových stoupenců na americký Kapitol ze 6. ledna 2021.

Bývalý obchodní poradce Trumpa, dnes sedmdesáti čtyřletý Navarro, byl druhým exprezidentovým člověkem, který byl v souvislosti s činností dnes již neexistujícího vyšetřovacího výboru Kongresu souzen. Někdejší stratég Bílého domu Steve Bannon předloni na podzim dostal za pohrdání Kongresem také čtyři měsíce vězení. Proti rozsudku se odvolal a do rozhodnutí vyšší instance zůstává na svobodě.

Také Navarro se pokoušel verdikt zvrátit odvoláním a chtěl odložit nástup do vězení, což však nejvyšší soud v pondělí odmítl.

Trest je „bezprecedentním útokem na ústavní dělbu moci“, řekl podle CNN Navarro novinářům krátce před tím, než se ohlásil ve věznici v Miami. Tvrdí, že stejná právní taktika jako proti němu bude použita i proti Trumpovi.

Jeden z jeho právníků a bývalý činitel Sněmovny reprezentantů Stanley Brand označil verdikt za „historický pro budoucí poradce Bílého domu, kteří budou předvoláni Kongresem“.

Rozsudek posílí Kongres, tvrdí CNN

Podle CNN může rozsudek velmi posílit Kongres v dlouholetém přetahování o to, jaké pravomoci mají zákonodárci při kontrole činitelů Bílého domu. Kongres si v posledních letech vynucoval předvolání zástupců prezidentovy administrativy, která zvláště Trumpovi lidé zhusta ignorovali, pomocí žalob.

Navarro od roku 2017 až do konce Trumpova mandátu působil v Bílém domě jako expert na obchodní politiku. Stejně jako Bannon odmítl sněmovním vyšetřovatelům poskytnout dokumenty a ústní svědectví požadované v obsílce týkající se útoku na Kapitol. Oba muži argumentovali tím, že jim Trump zakázal svědčit s odvoláním na právo utajovat vládní komunikaci před zákonodárci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 6 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 7 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 8 hhodinami
Načítání...