Současná americká zahraniční politika je „totální katastrofa“. Spojené státy chybovaly, když se snažily zavést západní podobu demokracie v zemích, které o to nestály, prohlásil republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump s tím, že zásahy v Iráku, Libyi nebo Egyptě uvrhly celý Blízký východ do chaosu. Trumpovi se nelíbí ani jaderná dohoda s Íránem, stejně jako laxní přístup k vývoji v KLDR. Amerika by měla být víc nepředvídatelná a od svých spojenců požadovat víc, míní miliardář.
Trump: Zahraniční politika USA je katastrofální, Blízký východ uvrhla do chaosu
Pokud se Trump stane prezidentem, jeho administrativa se bude řídit heslem „Amerika na prvním místě“, slibuje republikán, který v úterý vyhrál primárky ve všech pěti státech severovýchodu USA a přiblížil se tak finální nominaci.
Trumpova doktrína: Jasný cíl, strategie a místo chaosu mír
Obamův odkaz bude slabost, zmatek a nepořádek, uvedl Trump. Rivalové USA nabyli v posledních letech dojmu, že si mohou dovolit cokoli, varoval republikán, který chce jasný cíl, strategii k jeho dosažení a místo chaosu raději mír.
Podle Trumpa je třeba reorganizovat americkou armádu, aby byla dominantní beze všech pochybností. Současně by si přál, aby se spojenci USA ze zámoří více podíleli na bezpečnostním břemenu, které leží na bedrech Američanů. „Země, které bráníme, se musí podílet na nákladech této obrany. Pokud se tak nestane, USA je musí nechat, aby se bránily samy, nemáme na vybranou,“ podotkl Trump.
Trump o Islámském státu: Jeho dny jsou sečteny
Spojené státy jsou podle Trumpa ve válce s radikálním islámem a potřebují dlouhodobý plán, aby v něm zvítězily. „Jeho dny jsou sečteny,“ uvedl na adresu Islámského státu, který ovládá značnou část Sýrie a Iráku a jehož stoupenci útočí i mimo Blízký východ.
USA neudělaly nic pro záchranu křesťanů, které radikálové pronásledují, rozohnil se kandidát, který hodlá udělat z Ameriky opět silnou zemi s racionální zahraniční politikou, jež bude skutečně odpovídat zájmům Američanů a jejich spojenců. Pokud ale nebude jiná možnost, nebude Trump váhat poslat americké vojáky do akce.
„Nebudu se rozpakovat nasadit ozbrojené síly, když nebude jiná možnost. Ale když jde Amerika do boje, musí vyhrát. Nikdy nepošlu naše nejlepší do bitvy, pokud to nebude nezbytné. Učiním tak pouze tehdy, když budeme mít plán na vítězství,“ pronesl Trump.
Miliardář také kritizoval dohodu mocností s Íránem, která nechala Izrael Teheránu napospas. Z Íránu se stala mocnost ve velmi krátkém čase a nesmí vlastnit jadernou zbraň, zdůraznil prezidentský kandidát. Současná dohoda je prý výsledkem neschopnosti opustit včas jednací stůl.
Demokrata Obamu Trump obvinil z toho, že bezmocně sleduje, jak Pchjongjang postupuje ve vývoji jaderné zbraně. Washington musí uplatnit své ekonomické páky, aby přiměl Čínu zatlačit na režim v KLDR, konstatoval miliardář.
Čína a Rusko? Rozdíly jsou, spolupráce je ale možná, míní Trump
Pokud jde o vztahy s Ruskem a Čínou, Trump pozoruje značné rozdíly v názorech, pokusí se ale najít cestu ke spolupráci založenou na společných zájmech. Peking podle něj Ameriku ekonomicky využívá a Washington tak ztrácí jeho respekt.
„Čína uznává sílu. Tím, že jsme jim dovolili, aby vůči nám získali ekonomické výhody, jsme přišli o jejich respekt,“ soudí Trump. Miliardář chce v případě svého zvolení uspořádat zvlášť summit se spojenci z NATO a s asijskými spojenci.
Potřeby Američanů vždy na prvním místě
Trump také zdůraznil skepsi vůči mezinárodním dohodám, které podle něj Americe svazují ruce a „občané jsou obětováni v rámci slepé víry v globalismus“. „Amerika musí kontrolovat své vnitřní záležitosti sama. Žádný Američan už nesmí mít pocit, že jeho potřeby jsou podřazeny potřebám občana jiné země,“ zdůraznil republikán.